Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Area students graduate from NDSCS

Email Sign up for Breaking News Alerts
community Jamestown, 58401
Jamestown Sun
701-251-2873 customer support
Jamestown North Dakota 121 3rd St NW 58401

North Dakota State College of Science, Wahpeton, N.D., recently awarded degrees, diplomas and certificates the following area graduates:

Advertisement
Advertisement

Ashley: Luke Schneider, Associate of Applied Science, diesel technology

Binford: Zachary Gilbertson, Associate of Applied Science, diesel technology

Carrington: Clay Hallwachs, Associate of Applied Science, diesel technology; Devan Peterson, Associate of Applied Science, John Deere technician

Cooperstown: Erika Gjesdal, Associate of Applied Science, culinary arts; DeeAnn Nevland, Associate of Applied Science, health information — health infor- mation technician

Edgeley: John Clark, Associate of Applied Science, automotive technology; Jaden Fuller, Associate of Applied Science, precision machining technology; Alex Gebhard, Certificate, precision machining technology; Whitney Waller, Associate of Applied Science, culinary arts

Ellendale: Cody Heim, Associate of Applied Science, information and communications technology — web developer

Enderlin: Justin Kittelson, Associate of Applied Science, John Deere technician

Fullerton: Kendra Ulmer, Associate of Applied Science, occupational therapy assistant

Glenfield: Alex Miller, Associate of Applied Science, electrical technology — construction

Jamestown: Ryan Alber, Associate of Applied Science, agriculture — crop production sales and technology; Tyler Attleson, Associate of Applied Science, powersports technology; Lindsey Emo, Associate of Applied Science, occupational therapy assistant; Cody Johnson, Certificate, auto body repair and refinishing technology; Jacob Lauinger, Associate of Applied Science, precision machining technology; Xaina Tack, Associate of Science, liberal arts; Jessica Woehl, Associate of Applied Science, business management and Associate of Arts, liberal arts

Kulm: Dylan Bosch, Associate of Applied Science, diesel technology

Marion: Trevor Alber, Associate of Applied Science, diesel technology; Devin Piehl, Associate of Applied Science, agriculture — farm management

McHenry: Logan Harding, Associate of Applied Science, diesel technology; Ethan Leichtman, Diploma, diesel technology

Napoleon: Jayden Dewald, Certificate, auto body repair and refinishing technology

New Rockford: Omar Aldayel, Associate of Applied Science, electrical technology — industrial; Alex Perleberg, Certificate, welding technology; Jessica Zelfer, Associate of Applied Science, architectural drafting and estimating technology

Oakes: Zach Andrus, Associate of Applied Science, diesel technology; Alyssa Brandriet, Associate of Applied Science, dental hygiene; Austin Deering, Certificate, powersports technology; Jessica Peters, Associate of Applied Science, practical nursing; Morgan Peterson, Associate of Applied Science, business management — marketing/management; Adam Roney, Associate of Applied Science, agriculture; Justin Visto, Associate of Applied Science, agriculture — farm management

Pingree: Alex Tompkins, Certificate, welding technology

Robinson: Michael Bon, Associate of Applied Science, Caterpillar dealer service technician

Streeter: Shonda Henry, Associate of Applied Science, business management — marketing management; Justin Miller, Associate of Applied Science, diesel technology

Valley City: William Anderson, Associate of Applied Science, automotive and diesel master technician; Brandon Compson, Associate of Applied Science, welding technology; Gage Hilborn, Associate of Applied Science, information and communications technology — information systems administrator; Jeffrey Joyce, Associate of Applied Science, information and communications technology — information systems administrator; Kayla Kiser, Associate of Applied Science, agriculture — animal science/ranch management; Allyson Suhr, Associate of Arts, liberal arts; Jason Winge, Associate of Applied Science, information and communications technology — information systems administrator

Wimbledon: Brianna Bredeson, Associate of Applied Science, occupational therapy assistant

Wishek: Dillon Braaten, Certificate, welding technology

Ypsilanti: Dylan Thompson, Associate of Applied Science, land surveying & civil engineering technology

Zeeland: Richard Mitzel, Associate of Applied Science, building construction technology

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness