Sections

Weather Forecast

Close

Jimmies' Dahl signs with RedHawks

Jays compete in Minnesota

Ken Gardner / For the Sun Jamestown's Madison Barnes (1580) and Amanda Sargeant (1568) compete at the Eagle Invite in Apple Valley, Minn., on Saturday.
Jays Jamestown,North Dakota 58401 http://www.jamestownsun.com/sites/default/files/styles/square_300/public/fieldimages/16/1025/xx-bw-jhs-xc_1.jpg?itok=6gIUBhFb
Jamestown Sun
Jays compete in Minnesota
Jamestown North Dakota 121 3rd St NW 58401

On Saturday, the level of competition was better than anything the Jamestown High School cross country team will see in North Dakota.

The Blue Jays traveled to the Eagle Invite in Apple Valley, Minn., -- as they do every other year -- and as usual, they faced stiff competition.

The boys finished 17th out of 22 teams, led by Kyle Schumacher's 50th-place performance. He finished in 17 minutes, 42.6 seconds. Aaron Ford (18:35.6) and Colt Rasmussen (18:46.8) also came in under 19 minutes.

Eden Prairie won the team title with an 87, but it was Richfield's Obsa Ali who ran the winning time with a 15:38.8.

Maya Moltzen was the top finishers on the girls side for the Blue Jays, running a 16:55.6. Teralyn Coombs (17:17) and Ligia Schulz (17:18.7) weren't far behind her.

Edina's girls won their team title with a 70. Rachel King of St. Michael-Albertville posted a 14:29.70 to best all comers.

The Blue Jays are back in action on Saturday, when they go to the McDowell Dam near Bismarck for the Shiloh Invite.

Eagle Invite

at Apple Valley, Minn.

Boys

Team scores

1, Eden Prairie 87. 2, Chanhassen 141. 3, Lakeville North 144. 4, St. Michael-Albertville 144. 5, Waseca 159. 6, Apple Valley 165. 7, Wayzata 171. 8, Shakopee 210. 9, Owatonna 219. 10, Lakeville South 262. 11, Fargo North 289. 12, St. Louis Park 292. 13, Farmington 302. 14, Richfield 349. 15, Bloomington Kennedy 352. 16, Eastview 405. 17, Jamestown 514. 18, Northfield 518. 19, St. Paul Harding 532. 20, Irondale 546. 21, Belle Plaine 574. 22, Bloomington Jefferson 619.

Top five

1, Obsa Ali, Richfield, 15:38.80. 2, Shane Streich, Waseca, 16:02.6. 3, Chase Cayo, SMA, 16:11.70. 4, Jacob Young, Eden Prairie, 16:23.6; 5, Wali Ibrahim, Lakeville South, 16:26.6.

Jamestown results: 50, Kyle Schumacher, 17:42.6. 101, Aaron Ford, 18:35.6; 109, Colt Rasmussen, 18:46.8. 126, Luke Bowman, 19:21.9. 128, Justus Naumann, 19:26.1. 145, Dan Reimers, J, 21:24.8.

Girls

Team scores

1, Edina 70. 2, Eden Prairie 79. 3, Chanhassen 83. 4, Lakeville South 121. 5, Lakeville North 171. 6, St. Michael-Albertville 182. 7, Shakopee 216. 8, Waseca 218. 9, Fargo North 244. 10, Northfield 250. 11, Farmington 263. 12, Irondale 334. 13, Bloomington Jefferson 374. 14, Apple Valley 403. 15, St. Louis Park 408. 16, Belle Plaine 424. 17, Jamestown 442. 18, Bloomington Kennedy 450.

Top five

1, Rachel King, SMA, 14:29.70. 2, Lizzy Heil, SMA, 14:34.4. 3, Anastasia Korzenowski, Chanhassen, 14:39.7. 4, Shannon Spalding, Edina, 14:51.9. 5, Grace Loeslie, Chanhassen, 14:53.60.

Jamestown results: 68, Maya Moltzen, 16:55.6. 83, Teralyn Coombs, 17:17.0. 84, Ligia Schulz, 17:18.7. 96, Rachel Morin, 17:43.2. 111, Madison Barnes, 18:45.2. 112, Amanda Sargeant, 18:45.6.

Hart takes third in G.F.

Jamestown High School finished with 72 points to place 10th out of 12 teams at a swimming and diving meet Saturday in Grand Forks.

The Blue Jays had just one top-six finisher in Annie Hart, who took third in the backstroke with a time of 1 minute, 3.07 seconds. Minot won three events, posting a meet-high 334 points to beat Hutchinson, Minn., by 21.

Jamestown hosts Mandan in a West Region dual at 5 p.m. Tuesday.

Grand Forks Invite

at Hyslop Swimming Pool, UND Campus

Team results: 1. Minot 334; 2. Hutchinson 313; 3. Fargo North 294; 4. Century 233; 5. Eagan 211; 6. Dassel-Cokato 195.5; 7. Grand Forks Central 191.5; 8. Williston 180; 9. Marshall 139; 10. Jamestown 72; 11. Grand Forks Red River 64; 12. Prowler 8.

Winner and Jamestown top six

50 freestyle: 1. Emily Hamel, Minot, 25.22.

100 freestyle: 1. Elisa Burgstahler, D-C, 53.95.

200 freestyle: 1. Dani Bergeson, C, 1:56.85.

500 freestyle: 1. Katie Svendson, GFC, 5:14.47.

100 backstroke: 1. Bergeson, C, 59.30; 3. Annie Hart, J, 1:03.07.

100 breaststroke: 1. Katie Tkachyk, W, 1:11.29.

100 butterfly: 1. Walker-Rozo, Minot, 1:00.90.

200 individual medley: 1. Ellie Roche, FN, 2:14.86.

200 medley relay: 1. Hutchinson (Casie Carlson, Erin Hawker, Haley Cassens, Caitlin Papke), 1:56.23.

200 freestyle relay: 1. Minot (McKenna Brown, Josie Gillund, Walker-Rozo, Emily Hamel), 1:43.91.

400 freestyle relay: 1. Fargo North (Anderson, Mengelkoch, Roche, Derby), 3:42.38.

Blue Jays host West Region

The Jamestown High School girls golf team is hoping home-course advantage serves it as well as it did Mandan last week.

Mandan won its first WDA tournament, beating Bismarck Century 351-353. The Braves became the third team to win a tournament out of the WDA this season.

Jamestown's looking for its first win when the West Region meet starts at 9 this morning at the Jamestown Country Club.

Jamestown's best finish this season has been third place, which it did in the first three meets of the season. However, the Blue Jays have taken sixth in the last two.

Jamestown sophomore Sierra Bennion is seventh in the state in average at 82.5. She's fourth in the west Region, while teammates Maria LeFevre (94.2) and Sarah Azure (94.9) are 10th and 11th, respectively.

Dickinson's Rachel Jahner is the odds-on favorite to win the meet. She boasts the state's best average with a 75.9 and has won five tounaments this season, including her last two.

The state tournament is set for next Monday and Tuesday at Kings Walk Golf Course in Grand Forks.

Advertisement