Sections

Weather Forecast

Close

Jays place 10th at state

The Jamestown Blue Jay girls swimming and diving team wrapped up the season at the state meet in Grand Forks on Saturday, placing 10th overall after accumulating 91 points.

Annie Hart swam to a third-place finish in the 100 backstroke for the Blue Jays with a time of 59.94. She had the fourth-best preliminary time (59.23) in the event on Friday.

Hart also went on to capture eighth in the 50 freestyle in a time of 25.90. Jamestown’s Paige Peterson was 12th overall in the 50 free, after she posted a time of 25.69 in the B final.

Peterson also swam the B final in the 100 freestyle. Her time of 57.41 placed her 16th overall in the event.

The Blue Jays’ LaMae Turk captured 13th overall in the 100 butterfly. She posted a time of 1:04.82 in the B final.

Hart, Taylor Bradley, Turk and Peterson teamed up to finish sixth in the 200 medley relay. They did it in a time of 1:57.76, and the sixth-place finish was better than their seeding for the event which was seventh.

The Blue Jays’ 400 freestyle relay team finished 10th with a time of 3:56.07.

State swimming meet

At Hyslop Sports Center, Grand Forks

Saturday’s finals

Team totals

Minot 337, West Fargo 326, Fargo North 315, Bismarck Century 277, GF Central 192, Bismarck 177, Williston 177, Mandan 111, Fargo Davies 103, Jamestown 91, Fargo Shanley 72, GF Red River 52, Fargo South 49, Wahpeton 8

200 medley relay

1. Minot (McKenna Brown, Sarah Bogenrief, Francesca Walker-Rozo, Emily Hamel) 1:48.43; 2. Fargo North 1:50.46; 3. West Fargo 1:50.65; 4. Century 1:51.50; 5. Bismarck High 1:51.90; 6. Jamestown 1:57.76; 7. Fargo Davies 1:58.22; 8. Williston 1:58.30; 9. Fargo South 1:59.41; 10. Red River 1:59.98; 11. GF Central 2:01.58; 12. Shanley 2:04.03; 13. Mandan 2:06.24; 14. Wahpeton 2:08.81

200 freestyle

A final

1.Ketti Ringwall, Will, 1:54.07; 2. Alexis Ljunggren, GFC, 1:54.37; 3. Emma Hepper, BHS, 1:54.62; 4. Hallie Peterson, WF, 1:55.41; 5. Katie Svendson, GFC, 1:56.14; 6. Leann Mengelkoch, FN, 1:57.23; 7. Brianna Faul, WF, 2:00.49; 8. Hailey Dempsey, BHS, 2:03.10

B final

9.Amy Warren, BC, 2:01.60; 10. Josie Gillund, Minot, 2:02.41; 11. Kyra Ekre, BC, 2:03.11; 12. Carflie Borchers, Man, 2:03.36; 13. Jordan Hubbard, Minot, 2:04.21; 14. Maria Semenko, Will, 2:04.31; 15. Gretchen Schreiner, RR, 2:04.91; 16. Carley Rortvedt, WF, 2:05.82

200 individual medley

A final

1.Ellie Roche, FN, 2:07.75; 2. Danica Dutt, WF, 2:09.51; 3. Maddie Derby, FN, 2:12.70; 4. Sam Miller, Will, 2:12.95; 5. AK Koebele, BHS, 2:15.48; 6. Abby Bourgois, BC, 2:16.11; 7. Sydney Clark, Minot, 2:17.07; 8. Tess Sether, BC, 2:17.32

B final

9. Anna Astrup, FN, 2:14.94; 10. Nicole Brelie, GFC, 2:17.40; 11. Rachel Ford, Man, 2:18.13; 12. Andie Peterson, WF, 2:19.20; 13. Sarah Bogenrief, Minot, 2:19.34; 14. Vanessa Herrmann, BC, 2:20.12; 15. Kate Astrup, FN, 2:20.53; 16. Sidni Kast, Minot, 2:21.86

50 freestyle

A final

1.Emily Hamel, Minot, 24.38; 2. Francesca Walker-Rozo Minot, 24.72; 3. Breah Anderson, FN, 24.76; 4. Mykin Gunning, WF, 24.90; 5. Leann Mengelkoch, WF, 25.18; 6. Julissa Johnson, WF, 25.26; 7. Kaitlyn Ekre, BC, 25.48; 8. Annie Hart, Jam, 25.90

B final

9. Kristin Engberg, BHS, 25.39; 10. Devin Scott, Minot, 25.48; 11. Ashley Doll, Man, 25.65; 12. Paige Peterson, Jam, 25.69; 13. McKenzie Martin, Man, 25.90; 14. Nicole Jorde, RR, 25.94; 15. Shayla Heger, BHS, 26.00; 16. Sam Behm, RR, 26.80

Diving

1.Anna Reinholz, Shan, 438.65; 2. Lauren Gietzen, BC, 420.00; Amy Anfinrud, Shan, 400.15; 4. Brittany Dixon, Shan, 394.10; 5. Jenny Nelson, BHS, 379.70; 6. Kiara Bock, Davies, 379.55; 7. Suzie Cox, BC, 376.55; 8. Madi Remer, GFC, 370.15

9. Emmalee Stach, Minot, 348.35; 10. Dani Davis, WF, 336.20; 11. Shanalle Engen, BC, 334.70; 12. Claire Carlson, South, 334.40; 13. Savannah Fix, Minot, 329.60; 14. Chantell Mindt, Man, 326.25; 15. Morgan Gietzen, BC, 324.85; 16. Maddie Bickel, Minot, 302.95

100 butterfly

A final

1.Danica Dutt, WF, 56.20; 2. Francesca Walker-Rozo, Minot, 57.34; 3. Erin Slack, FN, 1:00.03; 4. Devin Scott, Minot, 1:00.19; 5. Mykin Gunning, WF, 1:00.57; 6. Anna Astrup, FN, 1:00.66; 7. Chelsea Brandt, Davies, 1:00.89; 8. Alexis Clark, Minot, 1:01.44

B final

9.Rachel Ford, Man, 1:02.12; 10. Siri Berry, Davies, 1:02.25; 11. Hailey Dempsey, BHS, 1:02.42; 12. Tess Sether, BC, 1:03.80; 13. LaMae Turk, Jam, 1:04.82; 14. Sam Behm, RR, 1:04.98; 15. Andrea Smith, WF, 1:05.15; 16. Katelyn Rising, BC, 1:05.68

100 freestyle

A final

1.Dani Bergeson, BC, 51.07; 2. Ketti Ringwall, Will, 52.64; 3. Hallie Peterson, WF, 53.09; 4. Emily Hamel, Minot, 53.70; 5. Breah Anderson, FN, 54.54; 6. Brianna Faul, WF, 54.58; 7. Olivia Roche, FN, 55.21; 8. Kaitlyn Ekre, BC, 55.22

B final

9.Cora Riehl, WF, 55.91; 10. Ashley Doll, Man, 56.05; 11. McKenzie Martin, Man, 56.60; 12. Leah Grove, Will, 56.65; 13. Taylor Holweger, GFC, 56.75; 14. Anna Scheeler, Davies, 57.06; 15. Shayla Heger, BHS, 57.21; 16. Paige Peterson, Jam, 57.41

500 freestyle

A final

1.Alexis Ljunggren, GFC, 5:04.10; 2. Katie Svendson, GFC, 5:07.09; 3. McKenna Brown, Minot, 5:15.94; 4. Erin Slack, FN, 5:20.68; 5. Emily Bourassa, WF, 5:20.79; 6. Alexis Clark, Minot, 5:22.91; 7. Josie Gillund, Minot, 5:32.87; 8. Amy Warren, BC, 5:33.22

B final

9.Kyra Ekre, BC, 5:31.55; 10. Corrine Dahlquist, GFC, 5:33.04; 11. Maria Semenko, Will, 5:35.42; 12. Carlie Borchers, Man, 5:35.83; 13. Carley Rortvedt, WF, 5:36.53; 14. Natalie Simon, GFC, 5:37.69; 15. JaeLyn Lardy, WF, 5:38.16; 16. Andrea Lee, Shan, 5:39.63

200 freestyle relay

1.Minot (McKenna Brown, Josie Gillund, Francesca Walker-Rozo, Emily Hamel) 1:38.21 (state record); 2. West Fargo 1:38.69; 3. Fargo North 1:40.63; 4. Century 1:40.74; 5. (tie) Williston and Bismarck High 1:42.24; 7. Mandan 1:42.37; 8. GF Central 1:43.32; 9. Fargo Davies 1:44.33; 10. Jamestown 1:44.40; 11. Fargo South 1:47.08; 12. Shanley 1:49.40; 13. Red River 1:54.16

100 backstroke

A final

1.Dani Bergeson, BC, 56.27; 2. Emma Hepper, BH, 59.48; 3. Annie Hart, Jam, 59.94; 4. Maddie Derby, FN, 1:00.05; 5. McKenna Brown, Minot, 1:00.61; 6. Sydney Clark, Minot, 1:01.14; 7. Abby Bourgois, BC, 1:02.08.; 8. Kate Astrup, FN, 1:02.83

B final

9.Olivia Roche, FN, 1:02.73; 10. Taylor Laufenberg, WF, 1:02.87; 11. Katelyn Rising, BC, 1:04.30; 12. Julissa Johnson, WF, 1:04.73; 13. Katherine Murphy, GFC, 1:04.94; 14. Nicole Jorde, RR, 1:05.02; 15. Makyl Ziegler, Wahp, 1:05.55; 16. Olivia Bachmeier, South, 1:05.60

100 breaststroke

A final

1.Ellie Roche, FN, 1:06.28; 2. Sarah Bogenrief, Minot, 1:07.75; 3. Sam Miller, Will, 1:08.35; 4. Nicole Brelie, GFC, 1:08.58; 5. Katie Tkachyk, Will, 1:08.64; 6. Andie Peterson, WF, 1:09.19; 7. A.K. Koebele, BH, 1:09.42; 8. Emily Bourassa, WF, 1:10.94

B final

9.Taylor Holweger, GFC, 1:09.83; 2. Vanessa Herrmann, BC, 1:11.43; 11. Kristin Engberg, BH, 1:11.82; 12. Amanda St. Aubin, WF, 1:12.20; 13. Anna Scheeler, Davies, 1:12.96; 14. Jenna Booth, South, 1:12.98; 15. Sidni Kast, Minot, 1:13.58; 16. Taysha Zeeb, BH, 1:14.47

400 freestyle relay

1.West Fargo (Hallie Peterson, Mykin Gunning, Brianna Faul, Danica Dutt) 3:33.33 (state record); 2. Fargo North 3:34.03; 3. Williston 3:40.71; 4. GF Central 3:41.62; 5. Mandan 3:43.56; 6. Minot 3:43.75; 7. Century 3:45.67; 8. Fargo Davies 3:50.77; 9. Red River 3:55.68; 10. Jamestown 3:56.07; 11. Bismarck High 4:02.18; 12. Fargo South 4:05.97

Senior athlete of the year – Danica Dutt, West Fargo

Co-coaches of the year – Bryan Walls, Grand Forks, and Talia Butery, Fargo North.

Advertisement