Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Pirates place third at Stutsman

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Jamestown, 58401
Jamestown North Dakota 121 3rd St NW 58401

A foul under the Kidder County bucket with 1.5 seconds left in the third-place game of the Stutsman County boys basketball tournament sent the Pirates’ Cole Scherbenske to the foul line to decide it.

Advertisement
Advertisement

The 6-foot-1 senior sank both bonus shots to untie the game, and Kidder County snuck past Ellendale 48-46 on Saturday at the Jamestown Civic Center.

Scherbenske finished with nine points and seven rebounds in a game Ellendale led 25-22 at the half. The Pirates were led by junior Ryan Sand with 13 points, 13 rebounds, four assists and two blocks, as both Sand and Scherbenske were named to the all-tournament team.

Ellendale’s 6-foot-5 Adam White fouled out of the game with 3 minutes left to play with the scored tied at 43-43. He also posted a double-double, leaving the game after collecting 10 points, 10 Rebounds, three assists and three blocks.

Freshmen guard Brennen Vance was the high-point man for the Cardinals, going 2-for-2 from 3-point land and splashing in a game-high 16 points.

It was the second consecutive game for the Pirates in which the outcome was decided at the free-throw line with less than 5 seconds to play. Kidder County lost Friday night’s semifinal game to Edgeley-Kulm-Montpelier by the identical score of 48-46, after the Rebels’ Connor Entzi sank a pair of bonus shots with 3.4 seconds left to play.

South Border won its second game in as many days to collect the consolation championship with a 51-37 victory over Medina-Pingree-Buchanan.

The Mustangs were led by a balanced scoring effort from Hunter Pinke (13 points), Adam Jacobson (12), Matthew Kretschmar (10) and Ross Knoll (9). Nicholas Blaskowski hit a pair of treys and scored 13 points to lead the Thunder.

South Border converted 20-of-48 shots from the floor for 42 percent, including six treys, and won the game after being outrebounded by the Thunder 32-26. Medina-Pingree-Buchanan recorded 14 turnovers, as Pinke posted a game-high four steals for the Mustangs.

Napoleon-Gackle-Streeter defeated Midkota-Kensal 57-30 in the seventh-place pairing.

Imperial freshman Bryce Fettig was all over the court for the winning team, posting 13 points, 11 rebounds and six steals. Napoleon-G-S forced the Mustangs into 23 turnovers, and also received double-digit scoring from Jaden Jangula (15) and Trent Fettig (12).

Dakota Hoyt led Midkota-Kensal with 12 points and 12 rebounds.

Stutsman County Basketball Tournament

At Jamestown Civic Center

Seventh place

Napoleon-Gackle-Streeter 57,                                       Midkota-Kensal 30

Napoleon-G-S 13 30 47 57

Midkota-Kensal 5 16 25 30

Napoleon-G-S — Jaden Jangula 15, Bryce Fettig 13, Trent Fettig 12, Dylan Bitz 6, Hunter Larson 5, Mathew Feist 4, Austin Wilborn 2. Totals: 22-61 FG, 12-22 FT, 3-pointers: 1-14 (B. Fettig), 43 Rebounds (B. Fettig 11), 9 Fouls, 6 Assists (T. Fettig 3), 13 Turnovers, 0 Blocks, 16 Steals (B. Fettig 6).

Midkota-Kensal — Dakota Hoyt 12, Christian Leininger 9, Joseph Vollmer 9. Totals: 12-46 FG, 4-14 FT, 3-pointers: 2-8 (Leininger 2), 35 Rebounds (Hoyt 12), 15 Fouls, 2 Assists (2 with 1), 23 Turnovers, 1 Block (Hoyt), 6 Steals (Leininger 2, Hoyt 2).

Records: Napoleon-G-S 2-4; Midkota-Kensal 0-6.

Fifth place

South Border 51,                                                      Medina-Pingree-Buchanan 37

South Border 14 22 37 51

Medina-P-B 10 16 25 37

South Border — Hunter Pinke 13, Adam Jacobson 12, Matthew Kretschmar 10, Ross Knoll 9, Demetrius Seymore 3, Jadyn Lippert 3, Matthew Rueb 1. Totals: 20-48 FG, 5-7 FT, 3-pointers: 6-19 (Kretschmar 2, Knoll 1, Pinke 1, Lippert 1, Seymore 1), 26 Rebounds (Jacobson 7), 7 Fouls, 4 Assists (Kretschmar 2), 9 Turnovers, 1 Block (Pinke), 10 Steals (Pinke 4).

Medina-P-B — Nicholas Blaskowski 13, Wyatt Staloch 8, Alex Eissinger 6, Cole Diede 4, Blake Zirbes 4, Cody Horn 2. Totals: 16-47 FG, 2-8 FT, 3-pointers: 3-12 (Blaskowski 2, Eissinger 1), 32 Rebounds (Horn 8), 9 Fouls, 3 Assists (3 with 1), 14 Turnovers, 0 Blocks, 8 Steals (Blaskowski 3).

Records: South Border 3-2; Medina-P-B 1-3.

Third place

Kidder County 48, Ellendale 46

Ellendale 13 25 33 46

Kidder Co. 5 22 36 48

Ellendale — Brennen Vance 16, Adam White 10, Zach Dathe 8, Chase Durheim 8, Kellemon Hinton 2, Logan Wang 2. Totals: 17-48 FG, 9-16 FT, 3-pointers: 3-4 (Vance 2, Dathe 1), 34 Rebounds (White 10), 18 Fouls (White), 4 Assists (White 3), 11 Turnovers, 4 Blocks (White 3), 8 Steals (Vance 3, Durheim 3).

Kidder Co. — Ryan Sand 13, Chase Wahl 10, Cole Scherbenske 9, Jayden Miller 7, Ben Steinolfson 7, Nathan Symens 2. Totals: 16-54 FG, 14-19 FT, 3-pointers: 2-13 (Wahl 2), 35 Rebounds (Sand 13), 12 Fouls, 6 Assists (Sand 4), 11 Turnovers, 5 Blocks (Sand 2), 4 Steals (Steinolfson 2).

Records: Kidder Co. 3-1; Ellendale 2-2.

Barnes County Tournament

Top-ranked Milnor affirmed its No. 1 ranking with a commanding neutral-floor win over No. 6 LaMoure-Litchville-Marion on Saturday in the championship game of the Barnes County Tournament.

Milnor outscored the Loboes 22-6 in the second quarter and never looked back en route to a 63-45 victory at the Bubble in Valley City.

Briton Bussman poured in 27 points to lead the Bison, who remained unbeaten at 5-0.

Brady Thielges had 17 points and five rebounds for the Loboes. Drew Thielges added 13 and Quinn Alo 11.

Griggs County Central churned out a low-scoring win over Maple Valley in the third-place contest.

The Cougars, led by Riley Nelson’s 11 points, held the Raiders to just two third-quarter points.

Daniel Lindgren (21) and Austin Dixson (14) teamed for 35 points to help Enderlin over Sargent Central in the fifth-place game. Enderlin raced out to a 41-16 lead at halftime and won 67-43.

Devin Arp’s 19 points topped the Cadets.

Finley-Sharon-Hope-Page outscored Barnes County North 21-9 in the fourth quarter to rally for a win in the seventh-place affair.

The Bison led 37-33 entering the final frame. Tim Erker had 15 points to lead the Bison while T.J. Steckler was in double figures again with 14.

Barnes County Tournament

At Valley City

Seventh place

Finley-Sharon-Hope-Page 54,                              Barnes County North 46

BCN 13 26 37 46

FSHP 12 27 33 54

Barnes County North — Mat Rose 1, Tim Erker 15, David Undem 8, T.J. Steckler 14, William Gerntholz 8. Totals: 14-42 FG, Three-pointers: 4-15 (Undem 2, Erker, Steckler), 14-25 FT, 24 Fouls.

Finley-Sharon-Hope-Page — Andy Thorson 8, Ethan Brown 5, Clay Montag 3, Lucas Montag 17, Matt Suhr 6, Sully Breckheimer 13, Joe Ihry 2. Totals: 18 FG, Three-pointers: (Breckheimer 2, L.Montag, Thorson), 14-25 FT, 27 Fouls.

Fifth place

Enderlin 67, Sargent Central 43

Enderlin 20 41 56 67

Sargent Central 7 16 27 39

Enderlin — Daulton Bartholomay 1, Daniel Lindgren 21, Graham Hurlburt 5, Jared Kittelson 9, Austin Dixson 6, Spencer Gillund 2, Grant Lindemann 5, Quinten Gibson 4. Totals: 30 FG, Three-pointers: Lindgren, Hurlburt, G.Lindemann), 4-6 FT, 14 Fouls.

Sargent Central — Craig Zirnhelt 6, Brandon Wyum 11, Brook Bergh 4, Devin Arp 19, Drew Wittich 3. Totals: 18 FG, Three-pointers: Zirnhelt, Wyum, Wittich, 4-13 FT, 7 Fouls.

Third place

Griggs County Central 37, Maple Valley 28

Maple Valley 6 16 18 28

GCC 11 16 28 37

Maple Valley — Dacotah McGough 7, Brady Behm 2, James Richman 6, Dakotah Steele 6, Caid Combs 6, Riggs Nudell 1. Totals: 11 FG, Three-pointers: Combs 2, McGough, 3-8 FT, 15 Fouls.

Griggs County Central — Riley Nelson 11, Taylor Ellefson 2, Jayden Grover 10, Hunter Engel 6, Brett Salvesen 6, Kevin Heinz 2. Totals: 11 FG, Three-pointers: Nelson 3, Engel, 11-12 FT, 8 Fouls.

Championship

Milnor 63, LaMoure-Litchville-Marion 45

Milnor 12 32 45 63

L-L-M 11 17 31 45

Milnor — Briton Bussman 27, Andrew Martinson 2, Colin Yagow 3, Masen Olsen 4, Wyatt Mund 15, Quincey Marlatt 12. Totals: 23 FG, Three-pointers: Bussman 2, Yagow, Mund, Marlatt, 12-18 FT, 10 Fouls.

LaMoure-Litchville-Marion — Brady Warcken 1, Drew Thielges 13, Anthony Olson 3, Brady Thielges 17, Quinn Alo 11. Totals: 18 FG, D.Thielges 3, 6-9 FT, 17 Fouls.

St. John 101, Warwick 64

St. John scored 59 second-half points in just 16 minutes to ease past Warwick 101-64.

The Warriors trailed 42-32 at the half, but couldn’t keep pace over the final two frames.

Dalton Poitra filled it up for 33 points for St. John. Sean Jay added 23.

High-scoring Antoine Motley was at it again with 29 markers for Warwick. Dustin Lovejoy added 14.

St. John 101, Warwick 64

St. John 19 42 73    101

Warwick 14 32 48      64

St. John — Joe Mickelson 1, Kiefer Langan 11, Eliah Clarette 2, Dalton Poitra 33, Donavain Swain 18, Nick Martin 4, Sean Jay 23, Raini Lenoir 2, Andrew Hanretty 5, Jacob Rondeau 2. Totals: 30 FG, Three-pointers: Poitra 9, Swain, Hanretty.

Warwick — Isaiah Strouse 9, Jace Barker 3, Dustin Lovejoy 14, Jose Guy 2, Antoine Motley 29, Paul Lawrence 3, Cameron Chaske 2, Isaac Owlboy 2. Totals: 18 FG, Three-pointers: Motley 5, Barker, Lawrence, 7-14 FT, 15 Fouls.

Advertisement
Advertisement
Advertisement