Sections

Weather Forecast

Close

Relay team leads Jay girls at state indoor

The girls 800-meter relay team was the highlight for the Jamestown Blue Jays during the Class A state indoor track and field meet in Fargo on Saturday.

The team of Kylee Voigt, Erin Hillerud, Madison Barnes and McKayla Orr outpaced 12 other teams to win the 4 x 2 relay with time of 1:51.32, which helped the Blue Jays to a seventh-place overall finish out of 13 teams.

Jamestown scored 29 points. The girls meet was won by Bismarck Century’s 156-point output.

Orr had a fine meet for the Jays, placing third in the 60-meter dash (8.02) and fourth in the 60-meter hurdles (10.01). She also just missed the podium in the long jump, placing 10th out of 51 jumpers.

Voigt also ran to a pair of individual places in the 200 and the 400. She took fourth in the 200 with a time of 27.41 and her time of 1:03.13 in the 400 was good enough for seventh.

Madison Barnes was close to placing in both the 200 and the 400, but posted a pair of solid 10th-place finishes with times of 28.07 and 1:04.09, respectively.

Jenna Stillwell placed eighth in the triple jump with a leap of 32-02, while Beka Hilgemann just missed scoring points in the shot put with a 10th-place toss of 32-06.

The Blue Jay boys finished 13th out of 14 teams and tallied 6.25 points, while being led with a fifth-place finish by the 800-meter relay team. The team of Layne Carlson, Dylan Koenig, Ben Hanson and Brady Carlson rifled off a time of 1:37.11 to pick up four the Blue Jays’ points.

Taylor Orr survived a field of 36 hurdlers to make the finals where his 8.85 placed him seventh in the event. Layne Carlson just missed the podium in the 400, finishing ninth with a time of 55.26.

Travis Beach earned points for the Blue Jays by finishing in a four-way tie for eighth in the high jump with a leap of 5-8.

Jamestown will be back in action on Friday at the Bismarck Community Bowl, weather permitting.

Class A State Indoor Track & Field Meet

Team scores

Girls

1, Century 156; 2, Bismarck 109.5; 3, Red River 73; 4, West Fargo 51; 5, Mandan 39; 6, Davies 33; 7, Jamestown 29; 8, South 23.5; 9, Minot 23; 10 (tie) North, Central 20; 12, Dickinson 7; 13, Devils Lake 1.

Boys

1, Bismarck 163.5; 2, Century 89; 3, Davies 80; 4, Minot 49; 5, Red River 45.75; 6, South 35; 7, West Fargo 29; 8, Dickinson 28; 9, Central 21.25; 10, North 14.25; 11, St. Mary’s 10; 12, Shanley 9; 13, Jamestown 6.25; 14, Devils Lake 4.

Individual results

Girls

60 finals: 1, Myranda Merkel, Century, 7.96; 2, Cara Haussler, Bismarck, 7.96; 3, McKayla Orr, Jamestown, 8.02; 4, Ashley Rone, Red River, 8.04; 5, Carolyn Pifer, South, 8.05; 6, Haley Smith, Century, 8.16; 7, Morgan Kleinjan, Century, 8.17; 8, Alison Froelich, Mandan, 8.44.

JHS 60 preliminaries: 4, Orr, 8.11; 16, Kylee Voigt, 8.46; 22, Madison Barnes, 8.59; 53, Kianna Seefried, 9.58.

200: 1, Rone, 26.20; 2, Morgan Miller, Bismarck, 26.81; 3, Kaitlyn Page, Bismarck, 26.88; 4, Voigt, 27.41; 5, Pifer, 27.68; 6, Kleinjan, 27.75; 7, Chelsea Peterson, Mandan, 27.81; 8, Lindsey Meginnis, Century, 27.86.

JHS results: 10, Barnes, 28.07; 44, Morgan Mewes, 31.93; 47, Seefried, 32.76.

400: 1, Rone, 58.61; 2, Miller 59.15; 3, Page 1:00.66; 4, Amdan Levin, West Fargo, 1:00.95; 5, Andre Kelsch, Century, 1:02.08; 6, Kylie Yineman, Century, 1:02.90; 7, Voigt, 1:03.13; 8, Alexis Bachmeier, North, 1:03.50.

JHS results: 10, Barnes, 1:04.0942, Jennifer Allmer, 1:14.21; Seefried, 1:18.92.

800: 1, Katie Bye, Davies, 2:26.86; 2, Sierra Link, Century, 2:27.55; 3, Jackie Harmon, North, 2:28.43; 4, Ali Matter, Davies, 2:30.00; 5, Jacey Wilson, Mandan, 2:30.24; 6, Mandy Stenehjem, Century, 2:34.97; 7, Samantha Swenson, North, 2:35.77; 8, Adilene Benitez, Mandan, 2:36.62.

JHS results: 13, Lindi Chadwick, 2:38.74; 38, Macy Kopp, 2:58.63; 42, Genesis Molina, 2:59.42.

1600: 1, Brittany Brownotter, Bismarck, 5:17.82; 2, Karly Ackley, Central, 5:24.40; 3, Harmon 5:30.78; 4, Taryn Neameyer, Century, 5:30.88; 5, Benitez 5:32.80; 6, Wilson 5:35.02; 7, McKenna Vetter, Davies, 5:39.64; 8, Alexis Roehl, Central, 5:40.70.

3200: 1, Lexi Zeis, Bismarck, 11:16.10; 2, Kelby Anderson, Century, 11:22.64; 3, Karly Ackley, Central, 11:38.15; 4, Jennifer Dufner, West Fargo, 11:58.55; 5, Brittney Humphrey, Century, 12:19.07; 6, Lauren Ostlie, South, 12:20.65; 7, Gretchen Schreiner, Red River, 12:24.82; 8, Shelby Weber, West Fargo, 12:27.77.

JHS results: 23, Maya Moltzen, 13:23.48.

60 hurdle finals: 1, Chelsea Peterson, Mandan, 9.52; 2, Ariana Storbakken, Red River, 9.86; 3, Kennedi Sand, West Fargo, 9.90; 4, McKayla Orr, Jamestown, 10.01; 5, Olivia Hammerschmit, 10.06; 6, Josie Anderson, Century, 10.15; 7, Brooke Gayton, Century, 10.25; 8, Kaia Beil, Davies, 10.66.

JHS 60 hurdle preliminaries: 20, Jenna Stilwell, 10.81; 35, Morgan Mewes, 12.26.

800 relay: 1, Jamestown (Kylee Voigt, Erin Hillerud, Madison Barnes, McKayla Orr), 1:51.32.

1600 relay: 1, Bismarck High, 4:06.29.

3200 relay: 1, Century, 10:25.62; 11, Jamestown (Maya Moltzen, Macy Kopp, Genesis Molina, Lindi Chadwick), 11:46.62.

High jump: 1 Rachel Schumacher, Bismarck, 5-2. JHS results: 12 (tie), Jenna Stilwell, Morgan Mewes, 4-7.

Pole vault: 1, Lauren Gietzen, Century, 11-0.

Long jump: 1, Andrea Kelsch, Century, 16-03.75. JHS results: 10, McKayla Orr, 14-06.25; 22, Erin Hillerud, 13.08.75; 39, Jennifer Allmer, 12-04.25.

Triple Jump: 1, Shelby Arman, Bismarck, 34.04.50. JHS results: 8, Jenna Stilwell, 32-02; 20, Erin Hillerud, 29-03; 24, Jennifer Allmer, 28-03.50

Shot put: 1, Kelsei Hall, Century, 40-03.00. JHS results: 10, Beka Hilgemann 32.06; 36, LaMae Turk, 25-00; Abby Harr, 22-11; 52, Jenna Gergen, 20-08.

Boys

60 finals: 1, James Johannessen, South, 7.13. JHS preliminary results: 15, Brady Carlson, 7.50; 23, Taylor Orr, 7.57; 45, Matthew Hust, 7.93

200: 1, Marcus Welk, Davies, 22.90. JHS results: 13, Brady Carlson, 24.30; 28, Layne Carlson, 24.89; 29, Dylan Koenig, 25.02; 56, Nolan Love, 27.88.

400: 1, Landon Jochim, Century, 49.84. JHS results: 9, Layne Carlson, 55.26; 11, Ben Hanson, 55.54; 17, Dylan Koenig, 57.19; 47, Dakota Wagner, 1:04.36.

800: 1, Dylan Werner, Bismarck, 1:58.29. JHS results: 12, Aaron Ford, 2:10.18; 13, Andrew Hornung, 2:11.83; 49, Luke Bowman, 2:34.54; 51, Dan Reimers, 2:40.30.

1600: 1, Camron Roehl, Central, 4:24.90. JHS results: 16, Aaron Ford, 4:56.53; 35, Cayden Hare, 5:25.60.

3200: 1, Sam Clausnitzer, Bismarck, 9:49.20. JHS results: 16, Kyle Schumacher, 10:59.75.

60 hurdle finals: 1, Ryan Enerson, Red River, 8.60; 2, Daniel Asa, West Fargo, 8.65; 3, Brady Huffman, North, 8.68; 4, Mo Kamara, Red River, 8.71; 5, Chance Unterseher, Century, 8.74; 6, Grant Ehli, Century, 8.75; 7, Taylor Orr, Jamestown, 8.85.

JHS 60 hurdle preliminaries: 6, Orr, 8.96; 17, Ben Hanson, 9.73; 35, Cole Rudnick, 11.84.

800 relay: 1, Davies, 1:34.31. JHS results: 5, (Layne Carlson, Dylan Koenig, Ben Hanson, Brady Carlson) 1:37.11.

1600 relay: 1, Century, 3:31.52. JHS results: 11, (Layne Carlson, Dylan Koenig, Ben Hanson, Andrew Hornung) 3:48.96.

3200 relay: 1, Bismarck, 8:38.44. JHS results: 12, (Kyle Schumacher, Cayden Hare, Luke Bowman, Dan Reimers) 9:23.43.

High jump: 1, Wyatt Kainz, Dickinson, 6-2. JHS results: 8 (tie), Travis Beach, 5-8; 12 (tie), Noah Wanzek, 5-6.

Pole vault: 1, Marcus Welk, Davies, 13-0.

Long jump: 1, Jay Liggins, Bismarck, 21-02.50. JHS results: 13 (tie), Taylor Orr, 18-09; 33 (tie), Noah Wanzek, 17-0; 40, Chris Hare, 16-07; 55, Brandon Kallenbach, 12-08.

Triple jump: 1, Liggins, 43-11.

Shot put: 1, Jon Tharaldsen, Bismarck, 59-08. JHS results: 11, Logan Anderson, 44-03; 30, Kyle Anderson, 39-03; 34, Adam Allmer, 37-04.50; 50, Ross Monson, 34-08.

Advertisement
randomness