Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Three Jays earn all-region honors

Email

Three Jamestown High School hockey players have been named to the all-West Region team.

Forwards Nick Stockert and Jakobi Lux were honored from the boys team and Torri Kamlitz was picked for the girls squad.

Advertisement

Stockert, a junior forward, led the Blue Jays in goals (19), assists (20) and points (39).

Lux, a senior forward, netted 18 goals and was credited with 17 helpers as the Blue Jays went 10-14 and fell one win short of a trip to the state tournament.

Bismarck and Minot each had four players named to the team. Bottineau-Rugby had three players picked.

Kamlitz was the lone Blue Jay named to the girls team.

The junior forward scored a team-leading 11 goals this past season for the Blue Jays, who finished 5-16, but won their last four games.

Kamlitz also had six assists and tied with freshman Elly Milender for most points on the team with 17.

Bismarck had the most players chosen with six.

The all-state teams were also released on Monday.

Torri Holland of state champion West Fargo was named the player of the year on the girls side.

Bottineau-Rugby’s Harrison Aide was named the boys player of the year.

High school hockey

Class A

All-state teams

Boys

Forwards: Quin Fuchs, Minot; Matt Flom, Minot; Jared Spooner, Bismarck; Keaton Leininger, Bismarck Century; Harrison Aide, Bottineau-Rugby; Luke Amsbaugh, Bottineau-Rugby; Austin Moser, Devils Lake; Jade Miller, Grafton-Park River; Jackson Graalum, Fargo North; Bryan Pallen, Fargo Davies; Cole Kirchoffner, Grand Forks Central; Aiden Hartness, Fargo Davies.

Defense: Quinn Irey, Bismarck; Cyril Nagurski, Century; Casey Johnson, Grand Forks Central; Dallas Raftevold, Fargo South-Shanley.

Goalies: Brett Malkmus, Bismarck; Breyden Effertz, Minot; Taner Bender, Grand Forks Central.

Girls

First team

Forwards: Britta Curl, Bismarck; Jessie Binstock, Bismarck; Makalla Anderson, Minot; Kelly Krahn, West Fargo; Janey Sandoval, West Fargo; Allison Swinger, West Fargo.

Defense: Katie German, Bismarck; Kendra Johnson, Fargo North; Tori Holland, West Fargo; Kourtney Lothspeich, West Fargo; Sam Miller, Williston.

Goalies: Kennedy Blair, Bismarck; Sydney Swanson, Minot; Morgan Stirling, West Fargo.

Second team

Forwards: Anne Dickinson, Bismarck; Betsy Pladson, Fargo North; Peyton LeNoir, Grand Forks; Keely Kleven, Williston.

Defense: Taryn Love, Minot; Shaylynn Mack, Mandan.

Goalies: Emily Grothmann, Fargo South.

West Region Hockey

Girls

Forwards: Torri Kamlitz, Jr., Jamestown; Mariah Marsh, Soph., Mandan; Makalla Anderson, Sr., Minot; Britta Curl, 8th-grade, Bismarck; Jordan Brossert, Sr., Mandan; Jessie Binstock, Jr., Bismarck; Keely Kleven, Sr., Williston; Amanda Nelson, Sr., Williston; Kennedy Hageness, Sr., Bismarck; Anne Dickson, Soph., Bismarck.

Defense: Taryn Love, Jr., Minot; Katie German, Fr., Bismarck; Shaylynn Mack, Sr., Mandan; Sam Miller, Sr., Williston.

Goalies: Sydney Swanson, Sr., Minot; Kennedy Blair, Soph., Bismarck.

Coach of the year: Matt Ekblad, Minot.

Boys

Forwards: Keaton Leininger, Bismarck; Jared Spooner, Bismarck; Harrison Aide, Bottineau-Rugby; Luke Amsbaugh, Bottineau-Rugby; Nick Stockert, Jamestown; Jakobi Lux, Jamestown; Quinn Fuchs, Minot; Matt Flom, Minot; Kass Dvorak, Dickinson; Alex Flicek, Bismarck Century.

Defense: Quinn Irey, Bismarck; Ryan Peterson, Minot; Aric Riopelle, Mandan; Andrew Hill, Bottineau-Rugby; Johnny Witzke, Bismarck; Cyril Magurski, Bismarck Century.

Goalies: Brett Malkmus, Bismarck; Breydan Effertz, Minot.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness