The University of North Dakota has announced the following area students are among spring graduates.

The students, listed by hometown, their degrees, majors and honors are:

Buchanan: Kelly Carlson Buchanan, Master of Science, communication science and disorders

Carrington: Chaz Bauer, Bachelor of Science, biology, professional health, cum laude; Casey Murphy, Doctor of Physical Therapy, physical therapy; Brenna Skytland, Bachelor of Science in Nursing, nursing

Dazey: Courtney Differding, Master of Science, special education

WDAY logo
listen live
watch live

Ellendale: Michael Redlin, Master of Education, elementary education

Fessenden: Caitlan Wolkenhauer, Bachelor of Science, forensic science, cum laude; Caitlan Wolkenhauer, Bachelor of Science in Criminal Justice Studies, criminal justice studies, cum laude;

Jamestown: Jessica Azure, Bachelor of Science in Nursing, nursing, cum laude; Dorothea Brevig, Bachelor of Science in Social Work, social work; Zachary Fossen, Bachelor of Science; biology; Venkata Ravi Kumar Garre, Master of Engineering, mechanical engineering; Leslie Hibl, Bachelor of Arts, Spanish, cum laude; Sterling Hubbard, Doctor of Physical Therapy, physical therapy; Robin Johansen, Juris Doctor, JD law; Scott Klimek, Doctor of Philosophy, educational leadership; Alison Kopp, Doctor of Physical Therapy, physical therapy; Matthew Kopp, Juris Doctor, JD law, magna cum laude; Karlie Marler, Bachelor of General Studies, general studies; Heather McConnell, Doctor of Philosophy, clinical psychology; Grace Mikula, Bachelor of Arts, psychology; Grace Mikula, Bachelor of Science in Social Work, social work; Micah Nelson, Bachelor of Science in Computer Science, computer science, summa cum laude; Tiana Riedinger, Bachelor of Business Administration, investments; Morgan Schwartzenberger, Master of Education, educational leadership; Christopher Seubert, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, mechanical engineering; Molly Witthauer, Master of Arts, counseling

Kulm: Kyla Jensen, Bachelor of Science in Electrical Engineering, electrical engineering, cum laude

LaMoure: Nicole Hanson, Master of Science, special education; Andrea Watkins, Master of Science, communication science and disorders

Lisbon: Quinn Rufsvold,Doctor of Medicine, medicine

Litchville: Rhandi Larson Bachelor of Science in Nursing, nursing

New Rockford: Ashley Ystaas, Master of Occupational Therapy, occupational therapy

Oakes: Jonathan Praska, Bachelor of Business Administration, operations and supply chain management, summa cum laude

Steele: Mattie Olson, Bachelor of Science in Nursing, nursing; Rebecca Schmidt, Bachelor of Science in Aeronautics, commercial aviation, second major - flight education; Lindsey Steiger, Master of Arts, counseling

Sterling: Hannah Dahl, Bachelor of Arts, communication sciences and disorders, summa cum laude

Sykeston: Jayme Burgard, Bachelor of Science, biology, magna cum laude

Valley City: Ashley Durheim, Bachelor of Science, psychology, magna cum laude; Jack Jenson, Bachelor of Accountancy, accountancy, cum laude

Wing: Makayla Koski, Bachelor of Arts, English, cum laude; Makayla Koski, Bachelor of Science in Education, secondary education, cum laude