When Edgeley-Kulm's Isaac Huber needed extra motivation to separate himself from the four-person lead group Saturday, his coaches and athletic director were there to provide it.

"With about 600 meters left, my A.D. was screaming, 'You gotta go, you gotta go,' and I was so grateful for that," Huber said. "On that hill I made my move, so from there I pulled away and didn't let them come back."

WDAY logo
listen live
watch live

The senior's push during the final 600 meters-all uphill-became the difference. Huber won the Class B boys state cross country championship in 15 minutes, 49 seconds at Parkhurst Recreation Area in Jamestown.

"I pride myself on my speed so that last 600 was fun," Huber said.

Huber ran with New Town's Jaiven Hale, Robert White and Hillsboro-Central Valley's Colton Anderson over the first 2.3 miles. But Huber's push allowed him to pull away from the rest of the most talented Class B runners in the state.

Huber also captured state championships in the 800, 1600 and 3200 meters during last spring's Class B boys state track and field meet. Huber became the first boys cross country champion from either Edgeley or Kulm since 1966.

"This is my fourth state championship, so it feels good to do that," Huber said. "It's good for the community to hopefully get some more kids out for running next year."

Not much changed for Huber this season, compared to years past. Continuing to log miles on gravel roads around his parents' farm house outside Jud, sometimes he said he'd come into Jamestown to run.

But mostly Huber said he ran on whatever he could find out in the country.

"I didn't run as many miles as last year, but I ran more quality miles and stayed healthier," Huber said.

Huber won 6 of 7 XC competitions in 2018. His only loss came out of state in Minneapolis.

But what's next for Huber might not be what most expect.

"Next up I have to finish my English paper," Huber said with a laugh.

November will be an even bigger month for Huber, saying he'll decide then which school he'll attend to continue his impressive career on the track collegiately.

"My top four is University of Wyoming, Augustana University, North Dakota State University and South Dakota State University," he said. "I'll get to visit them soon."

Huber will be playing basketball for Edgeley-Kulm-Montpelier this winter and running track for the Rebels again in the spring.

New Town cruised in the team competition with 47 points, which was 56 points better than Hillsboro-Central Valley. Eagles' White and Hale finished 2-3, respectively and Ricardo Chase was sixth.

Burros win state title

Hillsboro-Central Valley's Reagan Baesler claimed the Class B girls title after a narrow five-second victory over Thompson's Lana Krack. The junior won the title in 18:41.

The Burros also won the team title by 18 points over Rugby.

Class B

Boys

Team results

1. New Town 47; 2. Hillsboro-Central Valley 103; 3. Bowman County 196; 4. Griggs County Central 206; 5. Grafton 260; 6. Rugby 280; 7. Kindred 308; 8. Thompson 333; 9. Killdeer 338; 10. Stanley 347; 11. Beulah-Hazen 379; 12. Shiloh Christian 397; 13. Edgeley-Kulm 460; 14. May-Port CG 467; 15. Four Winds-Minnewaukan 482; 16. Pembina County North 531; 17. Surrey 543; 18. Langdon Area-Edmore-Munich 561; 19. Ellendale 569; 20. Lisbon 579; 21. Southern McLean 596; 22. Williston Trinity Christian 647; 23. Max-Garrison-South Prairie 660; 24. Central Cass 672; 25. Burke Central-Kenmare 683; 26. Bishop Ryan 722; 27. Solen 746; 28. Velva 750; 29. Carrington 760; 30. Sargent Central-Lidgerwood-Oakes 777; 31. Parshall 908; 32. Medina-Pingree-Buchanan 948; 33. White Shield 1036; 34. Harvey-Wells County 1043; 35. LaMoure-Litchville-Marion 1049; 36. Hatton-Northwood-Larimore 1107; 37. Richland 1125; 38. Mandaree 1225; 39. Northern Cass 1226; 40. Standing Rock 1229; 41. Trenton 1337; 42. Central McLean 1337; 43. Hettinger/Scranton 1357; 44. Hebron 1358; 45. Lewis & Clark 1380; 46. Warwick 1388; 47. Rolla 1429.

Individual results

1. Isaac Huber, E-K, 15:49; 2. Robert White, NT, 16:06; 3. Jaiven Hale, NT, 16:15; 4. Colton Anderson, H-CV, 16:24; 5. Noah Rolfe, Stan., 16:31; 6. Ricardo Chase, NT, 16:35; 7. Jacob Hendrickson, Thomp., 16:39; 8. Patrick Wrigley, Shiloh, 16:45; 9. Chase Fossum, H-CV, 16:47; 10. Hunter Denault, PCN, 16:54; 11. Riley Zachmeier, Rug., 16:57; 12. Pierce Cooper, Thomp., 17:00; 13. Colby Antell, NT, 17:08; 14. Jackson Anderson, H-CV, 17:13; 15. Braetyn Yanish, Velva, 17:17; 16. Ian Busche, B-H, 17:17; 17. Cole Horner, Surrey, 17:17; 18. Lucas Nitschke, E-K, 17:20; 19. Brian Miller, BC, 17:23; 20. Coltan Hyttinen, SM, 17:23; 21. Jace Andersen, Kill., 17:24; 22. Owen Dutenhefner, Kill., 17:33; 23. Addison Red Fox, NT, 17:34; 24. Aaron Moser, GCC, 17:36; 25. Brady Bratvold, NT, 17:37; 26. Nathan Rage, H-CV, 17:47; 27. Daniel Cruz, WTC, 17:51; 28. Camden Wokal, BC, 17:55; 29. Kadin Neppl, Rug., 17:57; 30. Tavon Stadler, GCC, 18:02; 31. Austin Dibble, Rug., 18:02; 32. Isak Olson, B-H, 18:04; 33. Jeremiah Dockter, Kin., 18:05; 34. Hunter Baer, M-G-SP, 18:07; 35. Kalob Allison, Graf., 18:10; 36. Austin Wanner, BC, 18:17; 37. Jayden Lahaise, Graf., 18:19; 38. Tommy Kern, Graf., 18:21; 39. Phoenix White, NT, 18:24; 40. Ryan Hermes, SC-L-OS, 18:26; 41. Jay Garcia, FW-M, 18:27; 42. Cole Campbell, Kin., 18:28; 43. Bradyn Lenning, Par., 18:31; 44. Isaac Guylfrede, WTC, 18:33; 45. Mark Sammons, GCC, 18:33; 46. Clay Kummer, Surr., 18:35; 47. Theo Thurber, ELL, 18:35; 48. Caleb Sarsland, BC, 18:36; 49. Jordan Larson, Stan., 18:37; 50. Luke Leshuk, H-CV, 18:38; 51. Ashton Grady, Man., 18:39; 52. Keaton Shelton, Lis., 18:40; 53. Gavin Nelson, GCC, 18:41; 54. Brody Berg, GCC, 18:42; 55. Warden Dahlgren, E-K, 18:42; 56. Blaine Perry, L-E-M, 18:44; 57. Jesse White, WS, 18:48; 58. Colt Spotted Bear, NT, 18:49; 59. Zach Koetz, CC, 18:50; 60. Nathan Sadowsky, Kill., 18:50; 61. Ethan Schaffer, Kin., 18:51; 62. Christian Brist, H-CV, 18:52; 63. Isaac Flanagan, Surr., 18:53; 64. Elijah Sheets, MP-C-G, 18:55; 65. Ethan Fiacher, BC, 18:55; 66. Dawson Schepp, Rug., 18:57; 67. Justin Kassin, Graf., 18:58; 68. Noah Kujanson, SC-L-O, 19:01; 69. Gunnar Mogen, Velva, 19:01; 70. Jacob Rexin, Car., 19:02; 71. Arik Christianson, LA-E-M, 19:03; 72. Luke Mager, Thomp., 19:03; 73. Garrett Cook, BC-K, 19:03; 74. Alex Ruud, Stan., 19:04; 75. Truth Robertson, FW-M, 19:05; 76. Kaden Fuller, Shiloh, 19:06; 77. Caaden Rath, Kin., 19:06; 78. Shawn Klabo, MP-C-G, 19:06; 79. Ethan Sherva, Hillsboro-CV, 19:07; 80. Tanner Lundwall, MP-C-G, 19:08; 81. Connal Murphy, Carr., 19:10; 82. Khael Decoteau, NT, 19:11; 83. Aiden McLain, Graf., 19:12; 84. Stephen Westarp, Kill., 19:13; 85. Elliot Thunder Hawk, Solen, 19:14; 86. Karsen Kulseth, BC, 19:15; 87. Roy Morsette, B-H, 19:16; 88. Mason Chrest, BC-K, 19:17; 89. Evan Gross, CC, 19:18; 90. Maize Two Bears, Shiloh, 19:18; 91. Cameron Red Bear, Solen, 19:24; 92. James Woodstad, GCC, 19:29; 93. Ashton Yellowbird, M-G-SP, 19:30; 94. Lane Pitner, Bishop, 19:32; 95. Paul Olson, Kin., 19:32; 96. Jett Foley, Rich., 19:33; 97. Calen Rode, L-L-M, 19:34; 98. Connor Praska, Thomp., 19:37; 99. Trystan Johnson, Stan., 19:38; 100. Chontay Lacroix, WS, 19:38; 101. Eli Heyen, BC, 19:38; 102. Caelen Lohnes, FW-M, 19:39; 103. Ben Dubois, NT, 19:39; 104. Jon Kusler, Shiloh, 19:40; 105. Zachary Scott, GCC, 19:41; 106. Jacen Eissinger, M-B-P, 19:41; 107. Rhun Kendall, PCN, 19:45; 108. Jack Kern, Graf., 19:45; 109. Owen Conoly, SM, 19:46; 110. Peyton McNea, Lis., 19:46; 111. Ethan Suda, Graf., 19:47; 112. Dayton Fiddler, B-H, 19:48; 113. Trevion Two Hearts, Solen, 19:48; 114. Ian Wagner, Ell., 19:49; 115. Simon Mau, H-CV, 19:49; 116. Jacob Larock, FW-M, 19:50; 117. Cayden Hurst, PCN, 19:50; 118. Noah Wokal, BC, 19:51; 119. Kohl Blotsky, Shiloh, 19:52; 120. Ty Gorder, Stan., 19:52; 121. Reeve Froseth, BC-K, 19:52; 122. Kade Palmer, MP-C-G, 19:54; 123. Oliver Marquardt, MP-C-G, 19:54; 124. Levi Reis, Ell., 19:57; 125. Josh Hart, Par., 19:57; 126. Austin Hendrickson, Carr., 19:58; 127. Noah Helgoe, PCN, 19:59; 128. Colton Bergemann, Lis., 19:59; 129. Mason Mittleider, LA-E-M, 20:00; 130. Colby Grindeland, WTC, 20:00; 131. Gage Schuh, SM, 20:03; 132. Garrett Mahin, B-H, 20:04; 133. Patrick Conoly, SM, 20:06; 134. Jase Lahfeldt, Graf., 20:06; 135. Marc Romo, Graf., 20:07; 136. Jacob Littlefield, Stan., 20:07; 137. Tanner Palaniuk, B-H, 20:10; 138. Gannon Girard, Ell., 20:11; 139. Andy Garman, CC, 20:11; 140. Brody Aberle, Lis., 20:11; 141. Mason Christianson, LA-E-M, 20:12; 142. Bradlee Kraft, B-H, 20:13; 143. Ridley Odden, Rug., 20:14; 144. Benjamin Rowan, Thomp., 20:15; 145. Casey McMahon, Bishop, 20:18; 146. Jack Bommersbach, Ell., 20:20; 147. Brady Lettenmaier, L-L-M, 20:22; 148. Jaymison Green, FW-M, 20:22; 149. Silas Reinke, Lis., 20:23; 150. Colter Meiers, Stan., 20:24; 151. Garrett Calkins, Kill., 20:25; 152. Nathan Talbott, M-G-SP, 20:26; 153. Zach Frankki, SC-L-O, 20:31; 154. Ethan Steckler, Bishop, 20:31; 155. Darien Hauf, Par., 20:31; 156. Steffen Dauwalder, Stan., 20:32; 157. Lance Pitner, Bishop, 20:32; 158. Austin Jetty, FW-M, 20:36; 159. Rayne Korsmo, H-N-L, 20:36; 160. Tristin Johnson, NC, 20:37; 161. Malachi Dosch, Rug., 20:38; 162. Daniel Mantei, Velva, 20:40; 163. Conner Smith, Trent., 20:41; 164. Tucker Regner, LA-E-M, 20:42; 165. Daniel Martin, Solen, 20:43; 166. Carson Ketterl, H-CV, 20:43; 167. Grady Henderson, E-K, 20:43; 168. Josh Seibel, H-WC, 20:44; 169. Eli Larson, GCC, 20:44; 170. Matthew Keena, PCN, 20:44; 171. Jonas Aaland, Kind., 20:47; 172. Brandon Arbegast, BR, 20:48; 173. Isaac Jaggi, Kill., 20:49; 174. Alek Gibson, Ell., 20:50; 175. Micheal Wolt, CM, 20:52; 176. Ethan Decker, WTC, 20:54; 177. Jace Wenger, Stan., 20:54; 178. Jacob Urbach, Lis., 20:54; 179. Jake Wright, H-CV, 20:55; 180. Tristan Dobson, M-G-SP, 20:55; 181. Gabe Dramstad, GCC, 20:56; 182. Bryson Tripp, M-P-B, 20:56; 183. Dalley Mitchell, H-S, 20:56; 184. Braxton Rolle, Heb., 20:57; 185. Logan Wentz, BR, 20:58; 186. Ethan Jenner, PCN, 20:59; 187. Aiden Thompson, BC, 21:02; 188. Brady Alexander, B-H, 21:03; 189. Austin Pratt, H-WC, 21:04; 190. Riley Suda, Graf, 21:05; 191. Frosty Wisnewski, CC, 21:05; 192. James Delacruz, B-H, 21:05; 193. Joe Broadwell, Carr., 21:07; 194. Chase Jacobson, CC, 21:09; 195. Seth Sondeland, PCN, 21:10; 196. Kolton Moen, H-N-L, 21:12; 197. Isaac Nelson, BC-K, 21:12; 198. Reese Nygaard, Thomp., 21:13; 199. Liam Reilly, Kill., 21:14; 200. Leighton Tangsrud, Stan., 21:15; 201. Seth Roedocker, M-G-SP, 21:15; 202. Sam Faleide, CC, 21:15; 203. Owen Patterson, SM, 21:17; 204. Ethan Bakken, BC-K, 21:17; 205. Brady Hendrickson, BC, 21:21; 206. Ben Haaland, LC, 21:24; 207. Carter Garrett, MP-C-G, 21:25; 208. Wyatt Becker, Surr., 21:26; 209. Bryce Lemon, Surr., 21:27; 210. Damion Higgins, BC-K, 21:28; 211. Zachariah Ringdahl, Rich., 21:30; 212. Isaac Johnson, NC, 21:31; 213. Collin Peterson, SM, 21:33; 214. Matthew Todd, BR, 21:37; 215. Chris Pratt, H-WC, 21:40; 216. Parker Bartels, Kind., 21:41; 217. David Schmidt, M-P-B, 21:44; 218. Winter Bigtrack, War., 21:45; 219. Travis Buckeye, E-K, 21:46; 220. Jamin Kramer, L-L-M, 21:46; 221. Aaron Huff, M-P-B, 21:47; 222. Sawyer Wanzek, M-P-B, 21:48; 223. Xavier Claymore, SR, 21:49; 224. Billy Nels, SC, 21:52; 225. Zach Mahin, B-H, 21:52; 226. Michael Borysewicz, H-N-L, 21:54; 227. Andrew Noyes, H-WC, 21:55; 228. Logan Harder, LA-E-M, 21:57; 229. Aiden Davis, CC, 21:58; 230. Justice Robertson, FW-M, 21:59; 231. Aaron Green, FW-M, 21:59; 232. Clayton Gregory, Kill., 22:00; 233. Noah Brumfield, E-K, 22:02; 234. Damien Perdue, M-P-B, 22:04; 235. Charlie Andrys, E-K, 22:06; 236. Joey Carr, MP-C-G, 22:06; 237. Damian Avila, PCN, 22:07; 238. Dylan Littlewind, FW-M, 22:08; 239. Noah Denault, CC, 22:11; 240. Luka Berg, GCC, 22:13; 241. Xinyi Li, SC-L-O, 22:18; 242. Will Thex, Velva, 22:19; 243. Taggart Tufte, SC, 22:20; 244. Mathew Sjoquist, H-WC, 22:22; 245. Ryann Olson, Lis., 22:26; 246. Hepanna Gayton, SR, 22:29; 247. Benjamin Poulsen, Surr., 22:41; 248. Axel Anderson, MP-C-G, 22:45; 249. Nick Wulfekuhle, Rich., 22:50; 250. Omar Gates, SR, 22:53; 251. Logan Nielsen, SM, 22:53; 252. Zane Schumacher, Thomp., 22:58; 253. Frank Driver, SR, 22:59; 254. Azdon Crows Breast, Kill., 23:03; 255. Mathias Brien, Rolla, 23:05; 256. Jakob Vander Wal, SM, 23:05; 257. Dreux Kidder, SR, 23:09; 258. Spencer Boe, H-N-L, 23:10; 259. Drew Bordeaux, SR, 23:12; 260. Noah Sauvageau, Kin., 23:12; 261. Lucas Dahl, Kin., 23:13; 262. Blake Engebretson, Velva, 23:18; 263. Alexander Brinegar, LA-E-M, 23:19; 264. Gattlin Ledoux, BR, 23:26; 265. Luke Rowan, Thomp., 23:29; 266. Isaiah Palmer, MP-C-G, 23:33; 267. Lucas Peterson, MP-C-G, 23:46; 268. Adam Bina, H-N-L, 23:48; 269. Nolan Brayton, NC, 24:08; 270. Jeremiah Crosby, WTC, 24:12; 271. Trenton Sanford, Rug., 24:16; 272. Ryan Muscha, CC, 24:16; 273. Luke Zimmer, Velva, 24:20; 274. Daniel Todd, BR, 24:26; 275. Evan Grenz, SC-W-L, 24:27; 276. Carter Sower, LA-E-M, 24:28; 277. Parker Striha, Velva, 24:45; 278. Wyatt Fimreite, Velva, 24:59; 279. Dylan Frankki, SC-L-O, 25:00; 280. Adam Skoog, Rich., 25:01; 281. Erick Talbott, Max-G-SP, 25:03; 282. Coby Morden, PCN, 25:13; 283. Owen Gross, CM, 25:24; 284. Micah Nelson, BC-K, 25:29; 285. Joshua Gonzalez, Williston WTC, 26:03; 286. Andrew Seibel, H-WC, 26:14; 287. Brandon Vollmer, Velva, 26:37; 288. Derek Reister, M-P-B, 27:04; 289. Logan Kummer, Rich., 27:16; 290. James McGuire, Carr., 30:24; 291. Cayden Feather, War., 32:39.

Girls

Team

1. Hillsboro-Central Valley 102; 2. Rugby 120; 3. May-Port-C-G 197; 4. Bowman County 218; 5. New Town 231; 6. Kindred 251; 7. Parshall 336; 8. Thompson 343; 9. Beulah-Hazen 362; 10. Stanley 373; 11. Sargent Central-Lidgerwood-Oakes 394; 12. Carrington 420; 13. Grafton 463; 14. Harvey-Wells County 477; 15. Surrey 503; 16. Southern McLean 512; 17. Hatton-Northwood-Larimore 516; 18. Langdon Area-Edmore-Munich 519; 19. Lisbon 540; 20. Griggs County Central 552; 21. Central Cass 557; 22. New Rockford-Sheyenne 564; 23. Killdeer 565; 24. Shiloh Christian 658; 25. Pembina County North 732; 26. Northern Cass 811; 27. Trenton 826; 28. Ellendale 833; 29. LaMoure-Litchville-Marion 840; 30. Solen 873; 31. Bishop Ryan 931; 32. Mandaree 942; 33. Hettinger-Scranton 984; 34. St. John 1004; 35. Velva 1010; 36. Rolla 1022; 37. Barnes County North 1033; 38. Standing Rock 1044; 39. Edgeley-Kulm 1065; 40. Dunseith 1070; 41. White Shield 1078; 42. Max-Garrison-South Prairie 1146; 43. Medina-Pingree-Buchanan 1177; 44. Richland 1198; 45. Warwick 1198; 46. Burke Central-Kenmare 1216.

Individual

1. Reagan Baesler, H-CV, 18:41; 2. Lana Krack, Thomp., 18:46; 3. Dreah Frolek, SC-L-O, 19:17; 4. Jensyn Zink, H-CV, 19:23; 5. Elise Ramberg, LA-E-M, 19:37; 6. Quinn Neppl, Rug., 19:51; 7. Hannah Westin, SC, 19:59; 8. Jakkia Duffy, L-L-M, 20:02; 9. Emma Wheeling, NT, 20:07; 10. Drew Frolek, SC-L-O, 20:10; 11. Peyton Gette, Kin., 20:14; 12. Ally Goodmanson, Kin., 20:16; 13. Carlee Sieben, Graf., 20:17; 14. Ondrea Betner, H-CV, 20:19; 15. Jenna Soine, H-N-L, 20:22; 16. Josie White Eagle, Solen, 20:24; 17. Hailey White Owl, NT, 20:26; 18. Olivia Frolek, SC-L-O, 20:29; 19. Brooklyn Bartsch, Rug., 20:30; 20. Alexius Miller, BC, 20:31; 21. Mallory Alfson, H-CV, 20:35; 22. Kayla Parisien, SJ, 20:49; 23. Kenley Bowman, BC, 20:56; 24. Shambre Feiring, Stan., 20:59; 25. Mykell Heidlebaugh, Rug., 21:01; 26. Ellie Brown, GCC, 21:02; 27. Amanda Jarrett, Carr., 21:03; 28. Anna Strand, MP-C-G, 21:05; 29. Kendyl Hager, Rug., 21:06; 30. MacKenna Arnold, H-WC, 21:08; 31. Baylee Lura, Carr., 21:09; 32. Grace Bachmeier, Surr., 21:10; 33. Cedar Hall, Pars., 21:11; 34. Danielle Dobitz, Kill., 21:12; 35. Ahna Mehus, MP-C-G, 21:13; 36. Madison Anderson, MP-C-G, 21:13; 37. Paysha Rex, BC, 21:16; 38. Isabell Parker, MP-C-G, 21:20; 39. Kaity Hove, Trent., 21:24; 40. Maria Brien, Rolla, 21:26; 41. Keely Arnston, Rug., 21:31; 42. Shenise Klein, B-H, 21:31; 43. Jalyn Hall, Pars., 21:33; 44. Sidra Sadowsky, H-S, 21:35; 45. Abby Faleide, CC, 21:38; 46. Ellie Duchscherer, Rug., 21:39; 47. Kodi Lautt, Lis. 21:40; 48. Abby Lawrence, Stan., 21:43; 49. Katherine Fox, Pars., 21:44; 50. Karsyn Hager, Rug., 21:45; 51. Ashley McFadgen, BCN, 21:45; 52. Emma Pierce, Trent., 21:47; 53. Brook Tibke, SM, 21:49; 54. Anne Mager, Thomp., 21:51; 55. Sheyanne Busche, B-H, 21:52; 56. Briar Pitner, BR, 21:53; 57. Sophia Knight, NT, 21:54; 58. Paige Jones, Rug., 21:54; 59. Baylee Vondra, B-H, 21:55; 60. Kaylee Paulson, MP-C-G, 21:57; 61. Grace Grubaugh, Surr., 22:03; 62. Mj Pruneda, H-CV, 22:06; 63. Abigail Bartholomay, BC, 22:08; 64. Grace Narloch, Graf., 22:12; 65. Abigail Farsdale, Kind., 22:13; 66. Raina Satrom, MP-C-G, 22:13; 67. Kate Sillers, LA-E-M, 22:14; 68. Grace Boysun, SM, 22:14; 69. Elizabeth Widmer, NR-S, 22:15; 70. Ella Holkesvig, H-N-L, 22:15; 71. Meadow Haugen, NT, 22:16; 72. Cera Mullikin, B-H, 22:21; 73. Kristina Brossart, Rug., 22:22; 74. Jane Sillers, LA-E-M, 22:24; 75. Vanessa Fischer, BC, 22:26; 76. Shawnee Hansen, Kill., 22:26; 77. Lanell Mongram, NT, 22:26; 78. Alexia Reisenauer, BC, 22:27; 79. Danica Rath, Kin., 22:27; 80. Emma Cullen, Thomp., 22:27; 81. Chloe Heinz, NR-S, 22:29; 82. Brynn Hyttinen, SM, 22:31; 83. Jasmine Rascon, E-K, 22:31; 84. Jadie Osier, Kin., 22:32; 85. Alyssa Haakenson, Pars., 22:35; 86. Xaria Bell, NT, 22:38; 87. Kaley Kostelnik, Carr., 22:41; 88. Emily Beck, H-WC, 22:44; 89. Sydney Couch, H-WC, 22:44; 90. McKenna Glynn, Ell., 22:45; 91. Leah Hetzel, Stan., 22:48; 92. Megan Green, H-WC, 22:50; 93. Hannah Sorenson, Stan., 22:51; 94. Morgyn Miller, SM, 22:59; 95. Abbi Wadholm, Ell., 23:02; 96. Elizabeth Solhjem, Kind., 23:02; 97. Karly Just, L-L-M, 23:02; 98. Taytum Vogel, CC, 23:02; 99. Tiffany Kozojed, H-CV, 23:05; 100. Ryann Neameyer, Lis., 23:05; 101. Claire Snyder, Thomp., 23:06; 102. Hannah Luithle, H-CV, 23:09; 103. Graesen Helgoe, PCN, 23:10; 104. Alexis Everett, WS, 23:11; 105. Allison Jarrett, Carr., 23:13; 106. Kaela Schultz, Thomp., 23:13; 107. Natalie Becker, Surr., 23:13; 108. Laura Holmstrom, SC, 23:14; 109. Ellen Gregoire, H-N-L, 23:18; 110. Cassie Sieben, Graf., 23:18; 111. Rachel Mack, Velva, 23:18; 112. Morgan Palmer, MP-C-G, 23:19; 113. Amiah Webb, GCC, 23:22; 114. Morgan Jenner, PCN, 23:23; 115. Zoe Fox, NT, 23:27; 116. Rylie Suchor, Rug., 23:32; 117. Elle Sorenson, Stan., 23:32; 118. Autumn Arndt, Kill., 23:35; 119. Makelle Gulleson, CC, 23:36; 120. Airial Johnson, NC, 23:37; 121. Annika Stroh, Lis., 23:38; 122. Astacia Conica, Solen, 23:38; 123. Leilani Benton, NT, 23:42; 124. Madison Feiring, GCC, 23:42; 125. Sunshine Whitney, Stan., 23:43; 126. Isabella Driver, Pars., 23:43; 127. Alix Becherl, GCC, 23:45; 128. Leah Stang, Thomp., 23:46; 129. Jenna Baarson, Lis., 23:51; 130. Morgan Verke, H-N-L, 23:56; 131. Hannah Haley, NR-S, 23:56; 132. Ciara Zunich, Thomp., 23:57; 133. Nizhoni Davis, NT, 24:09; 134. Kiana Olson, B-H, 24:11; 135. Shyla Red Wolf, Man., 24:12; 136. Samantha Bosch, NC, 24:15; 137. Lilly McKay, Graf., 24:20; 138. Lauren Baril, LA-E-M, 24:21; 139. Summer Moberg, Graf., 24:22; 140. Madison Brintnell, BR, 24:22; 141. Mya Cudworth, NR-S, 24:27; 142. Ashlynn Benson, NR-S, 24:27; 143. Kennady Tooley, Lis., 24:29; 144. Clancy Hornberger, Stan., 24:29; 145. Lauren Fitch, Kin., 24:30; 146. Katie Kusler, SC, 24:30; 147. Isabelle Keus, CC, 24:31; 148. Darby Flynn, CC, 24:33; 149. Mindee Boyce, Surr., 24:34; 150. Kate Allmaras, NR-S, 24:35; 151. Hannah Benz, Kill. 24:38; 152. Monserrat Garza, H-CV, 24:41; 153. Alea Manley, PCN, 24:46; 154. Alyssa Aragon, Surr., 24:51; 155. Roberta Chapin, NT, 24:53; 156. Jessica Winkler, B-H, 24:56; 157. Raylene Driver, Pars., 24:58; 158. Jennifer Tallackson, CC, 25:04; 159. Erin Walcker, B-H, 25:07; 160. Rainbow Perkins, Pars., 25:07; 161. Abigail Sheets, MP-C-G, 25:14; 162. Jeni Jones, GCC, 25:15; 163. Kya Crow Ghost, SR, 25:19; 164. Caitlyn Davis, Dun., 25:22; 165. Grace Bates, Stan., 25:29; 166. Josie Hamilton, SC-L-O, 25:32; 167. Hailey Berg, MP-C-G, 25:36; 168. Jezzarae Dovenmuehler, H-CV, 25:38; 169. Julia Presteng, Graf., 25:38; 170. Emma Hone, Carr., 25:45; 171. Berger Sara, Graf., 25:53; 172. Kaylee Kemp, PCN, 25:53; 173. Trinity Parsons, Graf., 25:54; 174. Izzy Garcia, CC, 25:54; 175. Tianna Lester, Man., 25:55; 176. Paloma Salgado, Stan., 25:56; 177. Sydney Nathan, Kin., 25:56; 178. Nicole Neumiller, H-WC, 25:56; 179. Kenzie Ketterl, H-CV, 25:57; 180. Abby Idso, CC, 25:59; 181. Shuntera Sage, Man., 26:01; 182. Angela Brayton, NC, 26:01; 183. Ainsley McClain, Graf., 26:05; 184. Isabelle Binder, NC, 26:11; 185. Becki Fuchs, BC, 26:13; 186. Bailey Smith, Kill., 26:14; 187. McKenzie Hauf, M-G-SP, 26:14; 188. Andrea Wilkinson, SC, 26:16; 189. Skylar Johnson, NC, 26:22; 190. Alyssa Kemp, PCN, 26:25; 191. Journey Celo, Pars., 26:28; 192. Sydney Jacobson, H-N-L, 26:29; 193. Maya Sumra, PCN, 26:29; 194. Amara Martinson, SR, 26:31; 195. Abby Carlson, M-P-B, 26:31; 196. Lucy Meier, NR-S, 26:32; 197. Maggie Kujanson, SC-L-O, 26:32; 198. Emily Hamilton, SC-L-O, 26:32; 199. Natalie Nechiporenko, Velva, 26:32; 200. Madison Gross, Ell., 26:33; 201. Abby Haugen, GCC, 26:35; 202. Jocelyn Kulseth, BC, 26:36; 203. McKaylee Kalstrom, BC, 26:36; 204. Ianna Enget, Ell., 26:36; 205. Gracee Poitra, Dun., 26:42; 206. Alexis Morowski, MP-C-G, 26:44; 207. Meredith Dumas, Graf., 26:46; 208. Cassie Kindsfater, H-S, 26:48; 209. Rebekah Frohlich, SC, 26:51; 210. Cheyenne Tandberg, H-N-L, 26:52; 211. Mindy Vollmer, Velva, 26:56; 212. Saige Longie, Dun., 27:06; 213. Crosby Patterson, Thomp., 27:08; 214. Kalin Lachowitzer, Kin., 27:17; 215. Grace Mehlhoff, SM, 27:19; 216. Bailey Adams, Rich., 27:24; 217. Elise Maas, B-H, 27:25; 218. Starla Red Wolf, Man, 27:30; 219. Elizabeth Farsdale, Kin., 27:31; 220. Miah Monson, NC, 27:35; 221. Kaylee Kinsey, BC, 27:36; 222. Kaia Johnson, CC, 27:54; 223. Mia Severson, NC, 27:57; 224. Lilian Cook, SR, 28:06; 225. Emily Boysun, SM, 28:22; 226. Amber Buzick, NC, 28:53; 227. Sunni Belgarde, War., 28:54; 228. Katie Peters, B-H, 28:57; 229. Claire Woodstad, GCC, 29:01; 230. Delaney Halverson, M-G-SP, 29:13; 231. Gracie Badhand, SR, 29:25; 232. Winona Gayton, SR, 29:27; 233. Brandnee Mays, Man., 29:55; 234. Kayleen Kihle, BC-K, 30:03; 235. Sara Hodek, LA-E-M, 30:34; 236. Victoria Bear, War., 31:01; 237. Cami Kuntz, Kill., 31:04; 238. Hannah Lundeby, LA-E-M, 31:26; 239. Eatosh Fox, WS, 31:58; 240. Isabella Boedicker, M-G-SP, 32:14; 241. Katie Kempel, CC, 32:29; 242. Tianni Pfeifer, GCC, 33:07; 243. Kalyn Schalesky, H-S, 35:32.