Bismarck Century scored 527 points on Saturday at the West Region girls swimming and diving meet in Jamestown to claim the title by 103 points over Minot. Jamestown finished sixth with 189 points at the JHS pool.

Blue Jay swimmers Kenzie Carlson (50-yard freestyle, 100 free), Chea Baugh (200 medley, 100 butterfly) and Jordyn Mewes (200 free, 500 free) all made the WDA all-conference team.

WDAY logo
listen live
watch live

Minot's Emily Jensen was named WDA coach of the year and Century's Carly Palmer was named senior athlete of the year.

The state meet will be held on Nov. 9-10 at Hulbert Aquatic Center in West Fargo.

West Region Girls Swimming And Diving Meet

At Jamestown

Team results

1. Bismarck Century 527; 2. Minot 424; 3. Williston 246; 4. Mandan 230; 5. Dickinson 215; 6. Jamestown 189; 7. Bismarck Legacy 153; 8. Bismarck High 119.

Individual top 16

200 freestyle: 1. Carly Palmer, BC, 1:56.77; 2. Hannah Zaderaka, Min., 1:58.60; 3. Sarah Dorrheim, BC, 2:03.26; 4. Jordyn Mewes, J, 2:03.63; 5. Lexie Keller, Man., 2:04.92; 6. Allie Elliott, Min., 2:05.97; 7. Olivia Schuchard, BC, 2:06.46; 8. Gracie Zottnick, BC, 2:06.79; 9. Torgun Knudsen, W, 2:07.05; 10. Korie Riely, D, 2:07.50; 11. Elise Altringer, Min., 2:07.77; 12. Natalie Haroldson, Man., 2:10.32; 13. Tayler Pollert, Bis., 2:10.60; 14. Ellie Schmit, W, 2:10.67; 15. Ashley Chabot, Min., 2:10.86; 16. Kara Wanner, D, 2:10.96.

200 medley: 1. Rylie Webb, Min., 2:13.73; 2. Brianna Rittenbach, BC, 2:16.01; 3. Maria Branham, W, 2:19.63; 4. Iris Jessen, Min., 2:20.33; 5. Mayson Sheldon, Man., 2:20.54; 6. Chea Baugh, J, 2:21.47; 7. Brianna Ashworth, D, 2:22.06; 8. Isabella Koebele, BC, 2:23.05; 9. McKayla Donat, BL, 2:24.11; 10. Emily Brugman, Min., 2:28.36; 11. Brynn Neumann, Min., 2:28.36; 12. Savannah Goehring, W, 2:29.05; 13. Jenna Mongeon, BC, 2:29.81; 14. Reilly Meyer, D, 2:31.80; 15. Katie Brodersen, Bis., 2:31.95; 16. Natalie Becker, Bis., 2:32.09.

50 free: 1. Lexi Duchscherer, BC, 23.30; 2. Hannah Keller, BC, 25.28; 3. Kenzie Carlson, J, 25.44; 4. Payton Luzardo, Min., 25.77; 5. Demi Peterson, W, 25.94; 6. Regan Minh, BL, 26.18; 7. Ellie Eggl, Bis., 26.30; 8. Hailey Rathgeber, D, 26.51; 9. Tyler Alonge, J, 26.58; 10. Emma Rouse, Min., 26.63; 11. Jenny Logan, W, 26.67; 12. Brooklyn Filler, Min., 26.85; 13. Olyvia Bender, BC, 26.92; 14. Isabelle Forde, Bis., 26.97; 15. Ashlyn Haag, Man., 27.13; 16. Aryana Twist, D, 27.36; 17. Emma Wiedmeier, BL, 27.30.

Diving: 1. Adisynn Widdel, Min., 400.10; 2. Madison Fagerland, W, 385.95; 3. Olivia Lacher, Man., 358.95; 4. Paige Davis, BL, 367.60; 5. Olivia Schoffstall, Min., 334.15; 6. Ella Kesler, Min., 328.85; 7. Jaydin Decker, D, 311.85; 8. Bailey Gray, Man., 301.90; 9. Brooklyn Casey, Min., 301.20; 10. McKayla Lindbo, Man. 300.29; 11. Alaina Woock, BC, 296; 12. Teghan Hoff, D, 291; 13. Nellie Masseth, Man., 286.10; 14. Anabelle Cramer, J, 281.10; 15. Erin Thomas, Bis., 279.95; 16. Cat Raap, J, 268.05.

100 butterfly: 1. Peterson, W, 1:00.05; 2. Brugman, Min., 1:03.11; 3. H. Keller, BC, 1:01.13; 4. Avery Meyhoff, BC, 1:03.45; 5. Zottnick, BC, 1:03.47; 6. Baugh, J, 1:03.78; 7. Eggl, Bis., 1:03.95; 8. Emma Vallie, BC, 1:03.96; 9. Jordn Wolsky, Min., 1:04.14; 10. Bender, 1:04.26; 11. Josey Jackson, Man., 1:05.87; 12. Meyer, D, 1:06.49; 13. Minh, BL, 1:07.53; 14. Charley Rathgeber, D, 1:08.72; 15. H. Zeien, BL, 1:08.94; 16. H. Rathgeber, D, 1:09.18; 18. Adelle Cotton, W, 1:09.92.

100 freestyle: 1. Duchsherer, BC, 51.84; 2. Zaderaka, Min., 54.60; 3. Andrea Frank, BC, 56.04; 4. Luzardo, Min., 56.48; 5. Carlson, J, 57.54; 6. L. Keller, Man., 57.57; 7. H. Rathgeber, D, 57.69; 8. Taylor Cook, BC, 57.93; 9. Emily Bourgois, BC, 59.53; 10. Rouse, Min., 59.57; 11. Ashlyn Haag, 59.82; 12. Becker, Bis., 1:00.01; 13. Madeline Erickson, BC, 1:00.06; 14. Kiana Haug, Man., 1:0051; 15. Emma Wiedmeier, BL, 1:00.56; 16. Aryana Twist, D, 1:00.74; 17. Forde, Bis., 1:00.96.

500 freestyle: 1. Koebele, BC, 5:23.64; 2. Donat, BL, 5:33.23; 3. O. Schuchard, BC, 5:39.63; 4. Knudsen, W, 5:40.18; 5. Vallie, BC, 5:40.24; 6. Mewes, J, 5:42.05; 7. Riely, D, 5:42.95; 8. Chabot, Min., 5:43.93; 9. Mara Ellerkamp, D, 5:46.00; 10. Haroldson, Man., 5:48.08; 11. Sarah Meier, Min., 5:48.52; 12. Elliott, Min., 5:49.95; 13. Becca Boen, Min., 5:50.16; 14. Pollert, Bis., 5:51.01; 15. Schmit, W, 5:51.31; 16. Savanna Baranko, D, 5:51.61.

100 backstroke: 1. Rittenbach, BC, 58.43; 2. Jessen, Min., 1:02.77; 3. Dorrheim, BC, 1:03.11; 4. C. Rathgeber, D, 1:03.30; 5. Wolsky, Min., 1:04.21; 6. McKenna Matt, BC, 1:05.31; 7. Jackson, Man., 1:06.60; 8. Mandy Tibor, W, 1:07.01; 9. Natasha Willardson, W, 1:07.32; 10. Neumann, Min., 1:07.67; 11. Alexes Prasek, J, 1:08.71; 12. Gabrielle Schuchard, BL, 1:09.43; 13. Haug, Man., 1:09.59; 14. Ericka Williams, D, 1:09.62; 15. Olivia Squire, W, 1:10.34; 16. Erickson, BC, 1:10.37.

100 breaststroke: 1. Palmer, BC, 1:07.19; 2. Webb, Min., 1:08.43; 3. Sheldon, Man., 1:09.60; 4. Meyhoff, BC, 1:09.64; 5. Branham, W, 1:11.05; 6. Frank, BC, 1:12.07; 7. Logan, W, 1:12.45; 8. Ashworth, D, 1:12.70; 9. Mongeon, BC, 1:15.44; 10. Altringer, Min., 1:16.48; 11. Alonge, J, 1:16.55; 12. Katie Gruman, BL, 1:16.66; 13. Brodersen, Bis., 1:16.69; 14. Williams, D, 1:18.81; 15. Lindsay Dawson, BC, 1:19.87; 16. Boonnada Sarnthong, Man., 1:21.13; 17. Alie Merritt, D, 1:21.18.

Relays

200 medley relay: 1. BC (Rittenbach, Meyhoff, Paige Keller, Duchsherer) 1:49.69; 2. Min., 1:54.20; 3. W, 1:54.56; 4. Man., 1:58.60; 5. J, 1:58. 68; 6. D, 2:02.92; 7. Bis., 2:03.17; 8. BL, 2:10.14.

200 freestyle relay: 1. BC (Dorrheim, P. Keller, Palmer, Duchscherer), 1:39.05; 2. Min. 1:43.75; 3. W 1:46.62; 4. J 1:47.08; 5. Man. 1:48.63; 6. BL 1:49.06; 7. D 1:49.13; 8. Bis. 1:52.30

400 freestyle relay: 1. BC (Dorrheim, Frank, Palmer, Rittenbach), 3:41.60; 2. Min. 3:443.34; 3. D 3:57.56; 4. BL 3:57.70; 5. Man. 4:00.49; 6. W 4:01.13; 7. Bis. 4:06.54; 8. J 4:14.34.

Awards

All Conference Team

Century: Carly Palmer, Alexis Duchsherer, Briana Rittenbach, Sarah Dorrheim, Isabella Koebele, Paige Keller, Avery Meyhoff, Andrea Frank, Olivia Schuchard.

Minot: Rylie Webb, Hannah Zaderaka, Iris Jessen, Payton Luzardo, Adisynn Widdel.

Jamestown: Kenzie Carlson, Jordyn Mewes, Chea Baugh.

Williston: Demi Peterson, Marisa Branham, Madison Fagerland.

Mandan: Lexie Keller, Olivia Lacher, Mayson Sheldon.

Legacy: McKayla Donat, Paige Davis.

Bismarck: Ellie Eggl.

Dickinson: Brianna Ashworth.

Coach of the Year: Emily Jensen, Minot.

Senior Athlete of the Year: Carly Palmer, Century.