H.S. Volleyball

6

WDAY logo
listen live
watch live

Class A State Tournament

At Minot

Nov. 15

G1: Bismarck Century 3, West Fargo Sheyenne 0.

G2: Fargo Davies 3, Bismarck High 1.

G3: West Fargo 3, Jamestown 2.

G4: Mandan 3, Fargo Shanley 2.

Nov. 16

G5: West Fargo Sheyenne 3, Bismarck High 1.

G6: Fargo Shanley 3, Jamestown 2.

G7: Bismarck Century 3, Fargo Davies 0.

G8: Mandan 3, West Fargo 1.

Nov. 17

7th Place: Bismarck High 3, Jamestown 2.

5th Place: West Fargo Sheyenne 3, Fargo Shanley 0.

3rd Place: Fargo Davies 3, West Fargo 0.

Championship: Bismarck Century 3, Mandan 1.

Class B State Tournament

At Minot

Nov. 15

G1: Thompson 3, Center-Stanton 0.

G2: Northern Cass 3, Our Redeemer's 0.

G3: Langdon-Edmore-Munich 3, Kenmare 0.

G4: Oakes 3, Dickinson Trinity 0.

Nov. 16

G5: Center Stanton 3, Our Redeemer's 0.

G6: Dickinson Trinity 3, Kenmare 0.

G7: Thompson 3, Northern Cass 1.

G8: Oakes 3, Langdon-Edmore-Munich 1.

Nov. 17

7th Place: Our Redeemer's 3, Kenmare 0.

5th Place: Dickinson Trinity 3, Center-Stanton 1.

3rd Place: Langdon-Edmore-Munich 3, Northern Cass 0.

Championship: Thompson 3, Oakes 2.

State Volleyball All-Tournament Teams

Class A

Jamestown: Courtney Peterson.

Bismarck: Macy Wetsch.

Fargo Shanley: Jordyn Stroup, Grace Meier.

WF Sheyenne: Jadyn Feist.

Fargo Davies: Grace Solberg, Averi Beyer.

West Fargo: Madison McKinnon, Mariah Schatz.

Bismarck Century: Lauren Ware, Julia Fitterer, Hailey Fletcher.

Mandan: Lakyn Darras, Kennedy Harris, Emily Tweten.

Coach of the year: Anna Folk, Mandan.

Senior athlete of year: Averi Beyer, Fargo Davies.

Class B

Our Redeemers: Tessa Olson.

Center-Stanton: Morgan Vitek.

Dickinson Trinity: Alexa Walby, Macy Kuntz.

Northern Cass: Bailey Nelson, Liberty Fix.

Langdon: Callie Ronningen, Madison Pritchard.

Oakes: Jaida Seyer, Marisa Garza, Sadie Hansen, Nicole Schmitz.

Thompson: Lauren Cunningham, Macy Jordheim, Taylor Zak.

Coach of the year: Lisa Strand, Thompson.

Senior athlete of the year: Taylor Zak, Thompson.