Oakes opened its Class B boys basketball season with a home win over Milnor/North Sargent Friday night. Steele Hansen torched the nets for a game-high 31 points for the Tornadoes, while teammate Garret Meehl chipped in 20. Matthew Asche scored 21 points for the Bulldogs.

Oakes 75, Milnor/North Sargent 60

MLN 13 18 14 15 -- 60

OAK 17 19 23 16 -- 75

MLN -- Brandt Larsen 3, Avery McFarland 5, Micah Anderson 8, Rylan Brouillard 2, Matthew

WDAY logo
listen live
watch live

Asche 21, Braxtyn Hamann 10, Howie Neustal 3.

OAK -- Alex Muggli 5, Alex Nelson 6, Garret Meehl 20, Dalton Schmit 5, Steele Hansen 31,

Ashton Biesterfeld 8.

Records: MNS 0-1, Oakes 1-0.

L-HMB Lions win

Linton-Hazelton-Moffit-Braddock escaped a late fourth-quarter rally from Hettinger-Scranton to hold on for a 52-51 win in both teams’ season opener. Lucas Schumacher led the Lions with 31 points, Carter Renz added nine. Brady Dillon scored 20 points to pace the Night Hawks.

Linton/HMB 52, Hettinger/Scranton 51

HS 13 9 14 15 -- 51

LHMB 14 16 10 12 -- 52

HS -- Ryder Sanford 3, Warrick Dilse 12, Jeran Anderson 11, Conor Dilse 3, Maddox Pierce 2, Brady Dillon 20.

LHMB -- Lucas Schumacher 31, Grant Bosch 5, Paul McCrory 2, Carter Renz 9, Landon Bosch 5.

Records: Linton/HMB 1-0. H/S 0-1.



H.S. SCORES

Basketball

Girls

Jamestown 74, Bismarck 46.

Fargo Davies 66, Fargo North 28.

Bismarck Legacy 77, Watford City 38.

Grand Forks Red River 71, West Fargo 66.

Devils Lake 73, Fargo South 55.

Bismarck Century 62, Mandan 48.

Valley City 55, Lisbon 37.

Nedrose 41, Lewis and Clark-North Shore 32.

Harvey/Wells County 54, North Star/Starkweather 34.

Grafton/St. Thomas 65, Hillsboro/Central Valley 36.

Rugby 52, Bishop Ryan 28.

Larimore 52, Turtle Lake-Mercer/McClusky 34.

Underwood 54, Velva 35.

Garrison 55, Solen 43.

Edgeley/Kulm/Montpelier 49, Napoleon/Gackle-Streeter 33.

Rolette/Wolford 39, Powers Lake 25.

South Border 36, Warwick 24

Medina/Pingree-Buchanan 55, Ellendale 25.

Carrington 67, Midkota 35.

Our Redeemers 54, Lewis and Clark-Berthold 33.

Boys

Jamestown 93, Bismarck 88.

Bismarck Century 71, Mandan 61.

Bismarck Legacy 75, Watford City 45.

Dickinson 79, Minot 72.

Fargo Davies 79, Fargo North 57.

Grand Forks Red River 65, West Fargo 59.

Devils Lake 60, Fargo South 41.

Valley City 64, Lisbon 47.

New Salem-Almont 57, Heart River 39.

Stanley 44, Des Lacs-Burlington 43.

Grant County 64, New England 60.

Washburn 74, Parshall 23.

TGU 56, Max 44.

Enderlin 65, Hatton/Northwood 62.

Dakota Prairie 81, Carrington 52.

Oakes 75, Milnor/North Sargent 60.

Maple Valley 69, Finley-Sharon/Hope-Page 37.

Glenburn 77, Westhope/Newburg 39.

Bishop Ryan 77, Hazen 75.

South Prairie 62, Burke County 42.

Tioga 86, Alexander 24.

Lakota 58, Rolla 55.

Standing Rock/Selfridge 67, Center-Stanton 50.

Hockey

Girls

Minot 6, Jamestown 1

Fargo Davies 14, Williston 0.

Grand Forks 6, Dickinson 2.

Bismarck 5, West Fargo 1.

Devils Lake 3, Mandan 0.

Boys

Grand Forks Central 12, Devils Lake 0.

Fargo Davies 7, West Fargo 1.

Grafton-Park River 5, West Fargo Sheyenne 2.

Mandan 4, Pierre (SD) 2.

St. Paul Highland Park/Central (MN) 2, May-Port 1.