Jamestown boys basketball pushed its streak on top of the Class A media rankings to three straight weeks with the release of the latest polls on Wednesday, Jan. 30.

The Blue Jays again received all 18 first-place votes in the current poll, after topping Turtle Mountain 89-59 last Saturday at Jerry Meyer Arena and improving to 14-0. Jamestown's boys and girls basketball teams travel to Dickinson on Saturday, Feb. 2, to play the Midgets.

WDAY logo
listen live
watch live

Bismarck Century (15-0) remains out front in the Class A girls poll. The polls are voted on by members of the North Dakota Associated Press Sportscasters and Sportswriters Association.

NDAPSSA Class A Basketball Polls

(First-place votes in parenthesis)

Ninth poll

Boys

Team Rec. Pts. LW

1. Jamestown (18) 14-0 90 1

2. Fargo Davies 13-1 71 2

3. West Fargo Sheyenne 13-1 55 3

4. Mandan 10-4 25 4

5. West Fargo 11-3 23 5

Others receiving votes: Minot High (8-5), Bismarck Century (10-5) and Bismarck High (10-4).

Girls

Team Rec. Pts. LW

1. Bismarck Century (16) 15-0 88 1

2. Devils Lake (2) 14-0 72 2

3. Mandan 13-1 56 3

4. Fargo Shanley 12-2 34 4

5. Bismarck Legacy 11-4 17 5

Others receiving votes: West Fargo Sheyenne (10-4).

D5 girls basketball pairings

Eighth-ranked Carrington (14-2) went undefeated in District 5 girls basketball play this winter and earned the No. 1 seed for districts. The District 5 girls basketball tournament will be held Feb 8-11 at the Jamestown Civic Center.

The tournament will begin Feb. 8 with Edgeley-Kulm-Montpelier (8-8) vs. Midkota (3-12) at 4:30 p.m., followed by Oakes (13-4) vs. Barnes County North (4-12) at 6 and LaMoure-Litchville-Marion (14-4) vs. Ellendale (6-12) at 7:30 p.m.

Carrington will play the winner of E-K-M vs. Midkota in the semifinals on Feb. 9.

District 5 Girls Basketball Tournament

At Jamestown Civic Center

Feb. 8

G1: EKM vs. Midkota, 4:30 p.m.

G2: Oakes vs. BCN, 6 p.m.

G3: LLM vs. Ellendale, 7:30 p.m.

Feb. 9

G4: G2 loser vs. G3 loser

G5: Carrington vs. G1 winner.

G6: G2 winners vs. G3 winner.

Feb. 11

G7: Region qualifier, Loser G1 vs. Loser G6.

G8: Region qualifier, Winner G4 vs. Loser G5.

G9: Championship: Winner G5 vs. Winner G6.