HIGH SCHOOL FOOTBALL

STATE PLAYOFFS

(STATE RANKING AND RECORDS IN PARENTHESIS)

CLASS AAA

OCT. 30

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

G1: (RV) Jamestown (4-3) at (2) WF Sheyenne (7-0)

G2: (5) West Fargo (5-2) at (3) Bismarck (6-1), 4 p.m.

G3: (RV) Shanley (4-3) at (1) Bismarck Century (7-0), 7 p.m.

G4: Mandan (4-3) at (4) Fargo Davies (6-1).

NOV. 6

G5: G1 winner vs. G2 winner

G6: G3 winner vs. G4 winner

NOV. 13

CHAMPIONSHIP: G5 winner vs. G6 winner, Fargodome, 6:40 p.m.

CLASS AA

OCT. 31

G1: Watford City (1-7) at (2) Hillsboro/CV (7-2).

G2: (5) Central Cass (4-4) at (3) Beulah (6-2), 3 p.m.

G4: (RV) Devils Lake (3-6) at (1) Bismarck St. Mary's (8-0).

G5: Hazen (3-4) at (4) Kindred (5-1).

NOV. 7

G5: G1 winner vs. G2 winner

G6: G3 winner vs. G4 winner

NOV. 13

CHAMPIONSHIP: G5 winner vs. G6 winner, Fargodome, 3 p.m.

CLASS A

OCT. 24

G1: Langdon 43, Thompson 6

G2: Oakes 36, Carrington 0

G3: Shiloh Christian 32, Kenmare/BBC 0

G4: Bishop Ryan 40, Killdeer/Halliday 18

G5: Lisbon 38, Harvey/WC 24

G6: Grafton 42, Sargent Co. 12

G7: Velva 28, Bowman Co. 20

G8: Dickinson Trinity 35, Nedrose 6

OCT. 31

G9: (4) Oakes (7-1) at (1) Langdon (10-0), 1 p.m.

G10: (5T) Bishop Ryan (8-2) at (RV) Shiloh Christian (7-2), 2 p.m.

G11: (RV) Grafton (8-2) at (2) Lisbon (7-0)

G12: (5T) Dickinson Trinity (7-2) at (3) Velva (9-0)

NOV. 7

G13: G9 winner vs. G10 winner

G14: G11 winner vs. G12 winner

NOV. 13

CHAMPIONSHIP: G13 winner vs. G14 winner, Fargodome, 10 a.m.

9-MAN

OCT. 24

G1: Cavalier 48, Tri-State 28

G2: Mayville/PCG 60, North Prairie 52

G3: Beach 34, Divide Co. 0

G4: Kidder Co. 44, Ray/Powers Lake 26

G5: LaMoure/LM won by forfeit over St. John

G6: North Border 24, Wyndmere/Lidgerwood 6

G7: Towner/GU 42, Grant Co./Flasher 28

G8: Linton/HMB 24, Surrey 6

OCT. 31

G9: (5) Mayville/PCG (7-1) at (2) Cavalier (10-0)

G10: Beach (6-2) at (3) Kidder Co. (7-1), 2 p.m.

G11: (RV) North Border (8-1) at (1) LaMoure/LM (8-0), 2 p.m.

G12: Towner/GU (5-4) at (RV) Linton/HMB (6-2)

NOV. 7

G13: G9 winner vs. G10 winner

G14: G11 winner vs. G12 winner

NOV. 13

CHAMPIONSHIP: G14 winner vs. G13 winner, Fargodome, noon.

OCT. 24

CLASS AAA

#2 WF Sheyenne DEF. GF Central 46-7

Mandan DEF. RV Jamestown 38-7

CLASS AA

RV Valley City DEF. #2 Hillsboro-Central Valley 14-12

#4 Kindred DEF. RV Devils Lake 38-22

#5 Central Cass DEF. Wahpeton 32-30

Hazen DEF. Stanley 34-0