NDHSAA Southeast Region Meet

Boys

Team results

1. Kindred 171.25; 2. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 78.5; 3. Oakes 69; 4. Oak Grove 67; 5. Central Cass 57.75; T6. Edgeley-Kulm 55; T6. Lisbon 55; 8. Sargent County 44; 9. Enderlin-Maple Valley 41; 10. Northern Cass 30.5; 11. Hankinson 25; 12. Richland 22.5; 13. LaMoure-Litchville-Marion 13.5; 14. Ellendale 6; 15. Barnes County North 5.

Winners and area results

100: 1. Bryar Erickson, MWL, 11.02; 4. Jorgen Paulson, EK, 11.33; 13. Lucas Rich, M, 12.1; 23. Charlie Andrys, EK, 12.68; 28. Andrew Hoff, LLM, 12.95; 29. Soren Grotberg, BCN, 12.97; 31. Brady Lettenmaier, LLM, 13.12; 33. Hunter Anderson, EK, 13.23; 35. Kyreece McGaughy, LLM, 13.57; 36. Alex Kukowski, EK, 13.7; 38. Brandon Hahne, E, 14.84.

200: 1. Trey Lunneborg, MWL, 22.17; 6. Benji Heyd, LLM, 23.46; 10. Coy Awender, O, 24.57; 12. Barret Gelinske, O, 24.81; 15. Lucas Rich, M, 24.99; 16. Charlie Andrys, EK, 25.2; 18. Soren Grotberg, BCN, 25.42; 24. Eric Blondo, E, 25.75; 29. Devin Quick, BCN, 26.23; 32. Brady Lettenmaier, LLM, 26.66; 33. Hoff, LLM, 26.7; 35. Kukowski, EK, 26.98; 37. Kyreece McGaugy, LLM, 27.74; 39. Peter Bryn, BCN, 30.15.

400: 1. Logan Sell, O, 51.3; 4. Heyd, LLM, 52.4; 9. David Schmitz, O, 56.5; 12. Rich, M, 57.33; 13. Andrys, EK, 57.69; 18. Exander Minets, BCN, 1:00.27; 20. Brady Lettenmaier, LLM, 1:00.87; 22. Jacob Preus, E, 1:03.63; 23. McGaughy, LLM, 1:06.5.

800: 1. Ryan Davis, K, 2:06.28; 9. Minets, BCN, 2:20.47; 11. Alex Huber, EK. 2:22.8; 14. Adam Mayer, O, 2:27.03; 17. Entao Xie, M, 2:30.28; 18. Noah Sundby, O, 2:33.49; 19. Gradty Humderson, EK, 2:34.92; 23. AMthhias Bjur, EK, 2:39.48; 29. Caden Christenson, O, 2:51.07; 30. Chris Heyd, LLM, 2:53.98.

1600: 1. Lucas Nitschke, EK, 4:49.97; 7. Ryan Hermes, O, 5:13.38; 8. Nick Seefeld, E, 5:16.44; 9. Theo Thurber, E, 5:24.07; 14. Jaron Awender, O, 5:32.52; 15. Ian Wagner, 5:32.77; 16. Grady Henderson, EK, 5:41.3; 18. Bjur, EK, 5:51.05; 19. John German, O, 5:53.28; 23. Christenson, O, 6:08.44.

3200: 1. Nitschke, EK, 11:00.64; 6. Seefeld, E, 11:20.53; 10. Hermes, O, 11:37.64; 11. Thurber, E, 11:47.41; 15. Dalton Schmit, O, 12.45.33; 16. Henderson, EK, 13:00.4.

300 hurdles: 8. Max Fehr, BCN, 45.41.

4x100 relay: 1. CC, 44.56; 6. O, 46.43; 9. BCN, 49.11; 10. E, 51.31.

4x200 relay: 1. K, 1:32.37; 2. EK, 1:33.47; 5. O, 1:36.59; 7. LLM, 1:37.6; 10. E, 1:47.21.

4x400 relay: 1. O (Schmitz, Awender, Meehl, Sell), 3:38.82; 3. EK, 3:40.3; 9. E, 4:25.2.

4x800 relay: 1. EK (Sam Brumfield, A. Huber, Nitschke, I. Huber), 8:31.38; 6. O, 9:32.71; 7. E, 9:43.04.

Shot put: 1. Austin Widmer, OG, 50-10; 7. Dalton Nelson, O, 45-2; 15. Andrew Dethlefsen, O, 39-9; 20. Ashton Biesterfeld, O, 38-7; 21. Kodie Silvoskey, E, 37-6; 23. Brady Guscette, BCN, 37; 28. Max Muggli, O, 35-6; 36. Chris Heyd, LLM, 33-9; 38. Cauy Ellingson, EK, 32-7; 42. Zac Thielges, LLM, 32; 43. Gradon Giesler, EK, 31-10.5; 45. Scott Wagner, E, 31-3; 47. Jordan Carlson, BCN, 30-8; 48. Gave Porter, BCN, 30-6; 50. Hunter Anderson, BCN, 30-2; 51. Dalton Gartner, EK, 30; 52. Kade Christianson, BCN, 29-10.5; 58. Alvaro Gonzalez, E, 25-2; 59. Adrian DeMelt, EK, 23-6.

Discus: 1. Widmer, OG, 166-11; 2. Biesterfeld, O, 114-11; 13. Max Muggli, O, 112-4; 15. Thielges, LLM, 108-4; 17. Nelson, O, 107-1; 20. Dalton Gartner, EK, 103-2.5; 29. Fehr, BCN, 93-5; 31. Ellingson, EK, 93; 32. Brady Guscette, BCN, 92-11; 33. Bjur, EK, 92-8; 36. Wagner, E, 89-10; 38. Brandon Hahne, E, 89-8; 39. Jordan Carlson, BCN, 87-4; 41. C. Heyd, LLM, 86; 49. Christianson, BCN, 81-8; 52. Gabe Porter, BCN, 79-6; 55. Anderson, EK, 77-8; 56. Giesler, EK, 77-2; 60. DeMelt 60-6.5.

Javelin: 1. Biesterfeld, O, 154-6; 3. Dethlefsen, O, 153-6; 5. Fehr, BCN, 147-11; 9. Isaiah Reis, E, 136-10; 13. Muggli, O, 133-3; 17. Wyatt Moch, EK, 122-9; 22. Dawson Kramer, LLM, 117-5; 27. Christianson, BCN, 113-4; 31. Kodie Silvoskey, E, 104-9; 33. Bjur, EK, 103-10; 35. Wagner, E, 100-2; 41. Gonzalez, E, 89-10; 42. Dalton Gartner, EK, 88-9; 43. Peter Bryn, BCN, 88-7; 44. Anderson, EK, 84-11; 45. Porter, BCN, 80-8; 47. Jordan Carlson, BCN, 77-8.

High jump: 1. Evan Braaten, MWL, 6; 5. Jamison Kramer, LLM, 5-6; 10. Tanner Soupir, BCN, 5-2.

Long jump: 1. Michael Hall, K, 20-11; 2. Muggli, O, 20-4.25; 10. Awender, O. 18-2.5; 14. Soupir, BCN, 17-7.5; 17. Quick, 16-11.5; 20. Dethlefsen, O, 16-5.5; 34. Bryn, BCN-13-3.

Girls

Team results

1. Central Cass 150; 2. Kindred 131.5; 3. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 122; 4. Oakes 76; 5. Lisbon 64.5; 6. Oak Grove 40.5; 7. LaMoure-Litchville-Marion 32; 8. Sargent County 28; 9. Hankinson 19; 10. Edgeley-Kulm 18.5; 11. Northern Cass 16; T12. Richland 15; T12. Enderlin-Maple Valley 15; 14. Barnes County North 8; 15. Ellendale 5.

100: 1. Lanie Awender, O, 12.35; 13. Rachel Hoff, LLM, 14.01; 19. Trinity Iverson, BCN, 14.43; 25. Ashlyn Rode, LLM, 14.76.

200: 1. Awender, O, 25.85; 12. Jamey Ellingson, EK, 28.38; 13. Kali Norton, E, 28.75; 25. Kaylin Silvoskey, E, 30.77; 26. Iverson, BCN, 30.99; 27. Rode, LLM, 31.08.

400: 1. Decontee Smith, CC, 1:00.82; 7. Norton, E, 1:07.67; 10. Tyler Thompson, O, 1:09.79; 11. Emily Kinzler, EK, 1:10.24; 16. Brynn Gibson, E, 1:11.91; 25. Ryann Guscette, BCN, 1:19.49.

800: 1. Norah Entzi, EK, 2:34.03; 5. Duffy, LLM, 2:40.46; 8. Jozi Duffy, LLM, 2:45.57; 10. Katie Entzi, EK, 2:50.35; 18. Alyssa Ragen, LLM, 2:57.7; 22. Kendra Grehik, BCN, 3:02.3; 25. Weiland, BCN, 3:08.47.

1600: 1. Dreah Frolek, MWL, 5:33.19; 3. Duffy, LLM, 5:39.38; 8. Katie Entzi, EK, 6:18.69; 10. Ragan, LLM, 6:21.65; 13. Kendra Greshik, BCN, 6:28.45; 15. Glynn, E, 6:29.66; 16. Wadholm, E, 6:30.43; 24. Weiland, BCN, 6:47.44; 25. Allison Bryn, BCN, 7:00.33; Enget, E, 7:13.68.

3200: 1. Peyton Gette, K, 12:27.05; 4. Karly Just, LLM, 13:41.45; 5. Ashley McFadgen, BCN, 13:46.48; 10. Emma Muggli, O, 15:16.92.

100 hurdles: 1. Makayla Heinrich, K, 16.69; 12. Emily Kinzler, EK, 20.56.

300 hurdles: 1. Heinrich, K, 47.47; 6. Molly Musland, LLM, 51.24; 11. Muggli, O, 53.6; 14. Emily Kinzler, EK, 57.08.

4x100 relay: 1. CC, 52.6; 7. LLM, 54.23; 9. EK, 54.82; 10. O, 54.93.

4x200 relay: 1. O (Seyer, Nicole Schmitz, Allison Jepson, Awender), 1:49.43; 5. EK, 1:54.91.

4x400 relay: 1. CC, 4:23.99; 2. O, 4:27.37; 3. LLM, 4:29.19.

4x800 relay: 1. MLW, 10:28.71; 4. LLM, 10:54.31; 7. O, 1:50.74; 8. E, 12:08.32.

Shot put: 1. Jasmin Mauch, H, 38-2; 2. Laikyn Roney, O, 34-9; 7. Taylor Krege, E, 32-2; 8. Grace Day, O, 32; 10. Maren Bernston, EK, 31-7; 15. Hope Wilson, BCN, 31; 21. Alexis Greshik, BCN, 29-2; 25. Macy Boyer, EK, 28.3.5; 28. Shayla Novak, O, 27-9; 29. Cece Hoelscher, O, 27-6; 30. Abbie Peterson, E, 27-2; 32. Emma Leppert, EK, 26-10; 33. Hailey Waloch, LLM, 26-8; 36. Mackenzie Thorpe, E, 25-9; 39. McKell Meidinger, EK, 25-1; 40. Leah Flath, LLM, 25; 46. Jaycee Rudolph, BCN, 24-2; 54. Jewell Preus, E, 18.

Discus: 1. Payton Packer, K, 107-4; 5. Hope Wilson, BCN, 6. Sadie Hansen, O, 104-8; 12. Day, O, 87-2.5; 22. Macy Boyer, EK, 79-10.5; 23. Greshik, BCN, 79-7; 24. Laikyn Roney, O, 79; 28. Thorpe, E, 77-2.5; 30. Hailey Waloch, LLM, 73-4; 33. Hoelscher, O, 69-11; 36. Shayla Novak, O, 67-10; 39. Jaycee Rudolph, 64-3; 43. Makayla Jones, LLM, 62-9; 47. McKell Meidinger, EK, 54-5; 50. Jewell Preus, E, 51-11.

Javelin: 1. Kendra Odegard, L, 136; 2. Hansen, O, 112-6; 6. Shayla Novak, O, 98-10; 10. Alyssa Ragan, LLM, 90-8; 14. Roney, O, 87-3; 19. Weiland, BCN, 79-9; 20. Everson, BCN, 79-6; 22. Abbie Peterson, E, 77-8; 23. Jones, LLM, 76-11; 28. Wendel, LLM, 71-11; 36. Rudolph, BCN, 65; 42. Greshik, BCN, 62-5; 43. Heidi Steffes, LLM, 62-1; 44. McKell Meidinger, EK, 57-8.

High jump: 1. Kennedy Flaaa, R, 5-3; 5. Bernston, EK, 4-9; 9. Everson, BCN, 4-7; 14. Slivoskey, E, 4-5.

Pole vault: 1. Claire Wagner, O, 8.

Long jump: 1. Jessica Kuchera, MWL, 16-2; 7. Cox, O, 14-6; 10. Dethlefsen, O, 13-9; 14. Thompson, O, 12-8.5; 17. Thorpe, O, 12-5; 21. Jones, LLM, 12-1; 22. Bailey Sandness, LLM, 11-9.5.

Triple jump: 1. Kuchera, MWL, 34-9.25; 8. Muggli, O, 30-6.5; 12. Emily Folkman, O, 30-1; 13. McFadgen, BCN, 29-5.25; 15. Everson, BCN, 29-3.75; 16. Cox, O, 29-3; 29. Sandness, LLM, 24-9.5.

WDAY logo
listen live
watch live