BISMARCK-A night of rest did little to quell the cold that shot through Meghan Ford's body on Friday.

But for the second straight day, illness wasn't enough to slow down the Jamestown sophomore distance star.

WDAY logo
listen live
watch live

After winning the 1,600 meters Friday, Ford captured a title in the 3,200 on Saturday, finishing in 10 minutes, 52.36 seconds.

While Megan Lundstrom of Davies, who placed second in 10:54.06, closed on the last lap, Ford was in control throughout the race and showed little signs that she was struggling to hold it together physically.

Challenges arose shortly after.

"After the two mile, I had trouble staying conscious," Ford said. "I got really dizzy anytime I'd stop moving around."

After sitting in the shade for roughly 90 minutes, Ford returned to action in the 800, but says ran out of gas, placing fourth in 2:15.99.

Though wanting to end on a higher note, Ford didn't leave the day disappointed.

"It wasn't the ending I was looking for. But I've got two more years," Ford said. "I came away with three plaques so I'm happy, just not satisfied yet."

Jamestown freshman Anthonett Nabwe placed seventh in the Class A girls shot put Saturday with a toss of 39 feet, 2 inches. The West Region shot put champion, Nabwe, set a PR of 40-11 earlier this month, breaking the previous JHS outdoor record.

Jamestown junior Kameron Selvig placed eighth in the finals of the girls 300-meter hurdles, setting a new personal record in the process. Selvig clocked in at 48.6 seconds.

The Blue Jays' Marcus Hochhalter backed up his second-place finish in Friday's Class A boys discus finals with a fifth-place showing in the shot put on Saturday. Hochhalter, a senior and North Dakota State College of Science football recruit, posted a top throw of 50-11 3/4 in the shot finals after going a PR 53 even at regionals.

Jamestown sophomore Gavin Haut placed sixth in the 3,200 meters with a time of 9:43.40. Haut also ran to a sixth-place showing in Friday's 1,600.

N.D. High School Track & Field State Meet

Saturday, May 25

At Bismarck

Finals

Class A Boys

Team totals

1, Bismarck Century 137. 2, Bismarck 111. 3, West Fargo 96. 4, Bismarck Legacy 95. 5, Fargo Shanley 33. 6, Minot 30. 7, Dickinson 28. 8, Mandan 26. 9 (tie), Fargo Davies and Fargo North 23. 11, Williston 21. 12 (tie), Jamestown and Fargo South 18. 14, Devils Lake 17. 15, Grand Forks Red River 16. 16, Bismarck St. Mary's 15. 17, Grand Forks Central 14. 18, Wahpeton 10. 19, West Fargo Sheyenne 10.

Top eight individual finishers

300 hurdles: 1, Walth, BHS, 38.17. 2, Curl, St. Mary's, 39.09. 3, Anderson, Century, 40.00. 4, Christl, Shanley, 40.26. 5, Emke, Minot, 40.61. 6, Frey, Mandan, 40.65. 7, Enderson, Red River, 41.06. 8, Leslie, South, 41.17.

800 relay: 1, Century (Oduong, Anderson, Auck, Monger) 1:29.11. 2, West Fargo 1:29.82. 3, Bismarck 1:30.11. 4, Shanley 1:30.13. 5, South 1:31.62. 6, Legacy 1:31.86. 7, Mandan 1:32.18. 8, Red River 1:33.08.

3,200: 1, Korsmo, Bismarck, 9:32.05. 2, Yoder, Dickinson, 9:32.81. 3, Shumway, Williston, 9:34.33. 4, Reis, Legacy, 9:42.45. 5, Knodle, Sheyenne, 9:43.18. 6, Haut, Jamestown, 9:43.40. 7, Wald, Century, 9:43.86. 8, Jung, Dickinson, 9:47.75.

100: 1, Larson, Legacy, 11.18. 2, Koester, Mandan, 11.44. 3, Collins, WF, 11.45. 4, Carlson, Davies, 11.48. 5, Monger, Century, 11.48. 6, Johnson, South, 11.48. 7, McIntosh, WF, 11.52. 8, Leingang, St. Mary's, 11.60.

400: 1, Larson, Legacy, 48.23. 2, Olsen, BHS, 49.01. 3, Honeyman, Century, 49.26. 4, Collins, Shanley, 49.41. 5, Oduong, Century, 50.14. 6, Carlson, Davies, 50.77. 7, Burke, Minot, 51.05. 8, Olson, Williston, 51.20.

110 hurdles: 1, Walth, BHS, 15.04. 2, Johnsen, Century, 15.14. 3, Enerson, Red River, 15.24. 4, Radenz, Century, 15.41. 5, Emke, Minot, 15.60. 6, Anderson, Century, 15.61. 7, Flomo, South, 15.63. 8, Curl, St. Mary's, 15.71.

200: 1, Larson, Legacy, 22.06. 2, Collins, Shanley, 22.29. 3, Olsen, BHS, 22.43. 4, Christl, Shanley, 22.72. 5, Anderson, Century, 22.76. 6, Taylor, Dickinson, 22.77. 7, Carlson, Davies, 22.94. 8, Monger, Century, 23.24.

800: 1, Honeyman, Century, 1:56.18. 2, Wachter, BHS, 1:57.01. 3, Bruer, WF, 1:57.14. 4, Luz, North, 1:57.81. 5, Shumway, Williston, 1:58.09. 6, Nelson, WF, 1:58.10 7, Meza, Minot, 1:58.20. 8, Robertson, Davies, 1:58.50.

400 relay: 1, Legacy (Doan, Larson, Seidel, Hudson) 42.78. 2, South 43.18. 3, Century 43.21. 4, West Fargo 43.84. 5, Mandan 44.21. 6, Dickinson 44.27. 7, Sheyenne 44.28. 8, Red River 44.56.

1,600 relay: 1, Century (Oduong, Shirley, Kalberer, Honeyman) 3:22.01. 2, Bismarck 3:22.94. 3, Minot 3:23.06. 4, Shanley 3:25.53. 5, St. Mary's 3:26.65. 6, West Fargo 3:28.47. 7, Sheyenne 3:28.62. 8, Williston 3:29.67.

Javelin: 1, Kraft, Legacy, 187-11. 2, Nelson, Minot, 184-11. 3, Nelson, Devils Lake, 182-8. 4, Schaffer, Century, 180-4. 5, Walter, Century, 179-11. 6, Moton, West Fargo, 175-1. 7, Lennon, WF, 173-8. 8, Meschke, Mandan, 169-4.

Long jump: 1, Corode, WF, 22-10.75. 2, Gulley, WF, 22-4.50. 3, Berge, Davies, 21-11.25. 4, Daniels, WF, 21-10.25. 5, Hudson, Legacy, 21-1.50. 6, Doan, Legacy, 21-0.50. 7, Clements, Legacy, 21-0.50. 8, Syverson, Williston, 20-9.50.

Pole vault: 1, Eberle, BHS, 15-0. 2, Urlacher, GFC, 13-9. 3, Rohloff, Red River, 13-6. 4, Walter, Century, 13-6. 5, Runde, Davies, 13-6. 6, German, BHS, 13-0. 7, Gaebe, WF, 12-6. 8, Gietzen, Century, 12-6.

Shot put: 1, Kraft, Century, 55-3. 2, Duttenhefer, Mandan, 53-10. 3, Dockter, BHS, 52-5. 4, Ortiz, WF, 51-6.50. 5, Hochhalter, Jamestown, 50-11.75. 6, Grove, Dickinson, 49-6. 7, Gullickson, BHS, 48-9.50. 8, Leingang, Century, 48-4.50.

Awards

Senior Athlete of the Year: Nathan Kraft, Bismarck Century.

Coach of the Year: Darin McKinnon, West Fargo.

Class A Girls

Team totals

1, Fargo Davies 156. 2, Bismarck Century 130. 3, Grand Forks Red River 57. 4, Bismarck Legacy 56. 5, Bismarck 47. 6, Watford City 42. 7, Fargo Shanley 39. 8, Dickinson 37. 9, West Fargo 29. 10, Jamestown 28. 11, Minot 26.5. 12, West Fargo Sheyenne 18.5. 13, Mandan 17. 14, Williston 10. 15, Devils Lake 5. 16 (tie), Valley City and Grand Forks Central 2.

Top eight Individual finishers

300 hurdles: 1, Korgho, Davies, 44.74. 2, McNichols, Century, 45.75. 3, Severson, Red River, 45.79. 4, Bares, Shanley, 46.12. 5, Wendel, Sheyenne, 46.86. 6, Selle, Dickinson, 47.00. 7, Dietz, Sheyenne, 47.28. 8, Selvig, Jamestown, 48.26.

800 relay: 1, Century (Brennan, Ketterling, Fridley, Buchholz) 1:44.55. 2, Davies 1:44.64. 3, Red River 1:44.99. 4, West Fargo 1:45.10. 5, Bismarck 1:46.21. 6, Legacy 1:46.83. 7,Sheyenne 1:47.97. 8, Mandan 1:48.26.

3,200: 1, Ford, Jamestown, 10:52.36. 2, Lundstrom, Davies, 10:54.06. 3, Henne, Davies, 11:07.19. 4, Rinas, Mandan, 11:19.98. 5, Lovgren, Williston, 11:23.21. 6, Stansbury, Sheyenne, 11:27.19. 7, Pringle, West Fargo, 11:28.46. 8, Golus, BHS, 11:31.02.

100: 1, Buchholz, Century, 12.68. 2, Williams, WF, 12.74. 3, Korgho, Davies, 12.82. 4, Deebom, Davies, 12.84. 5, Burke, Minot, 12.89. 6, Dschaak, Century, 12.92. 7, Emineth, Shanley, 12.93. 8, Gallagher, Shanley, 13.00.

400: 1, Ogle, Watford City, 56.22. 2, Palmer, Century, 56.78. 3, Wescom, Legacy, 57.20. 4, Bares, Shanley, 58.73. 5, Mertens, Devils Lake, 59.35. 6, Ketterling, Century, 59.47. 7, Wacha, Davies, 59.60. 8, Nelson, Minot, 59.73.

110 hurdles: 1, Korgho, Davies, 15.20. 2, Beil, Davies, 15.66. 3, Selle, Dickinson, 15.82. 4, Deebom, Davies, 15.93. 5, Rader, Century, 16.08. 6, Maher, BHS, 16.35. 7, Dennis, Watford City, 16.40. 8, Sheldon, Mandan, 16.47.

200: 1, Williams, WF, 25.70. 2, Dschaak, Century, 25.82. 3, Severson, Red River, 25.93. 4, Buchholz, Century, 26.22. 5, Burke, Minot, 26.35. 6, Emineth, Shanley, 26.40. 7, Donat, Davies, 26.45. 8, Jahner, Davies, 26.47.

800: 1, Palmer, Century, 2:12.63. 2, Ogle, Watford City, 2:13.40. 3, Wescom, Legacy, 2:15.30. 4, Ford, Jamestown, 2:15.99. 5, Lovehaug, Davies, 2:17.61. 6, Goldade, Century, 2:18.64. 7, Lundstrom, Davies, 2:18.82. 8, Wahlund, Minot, 2:19.94.

400 relay: 1, Davies (Ryland, Jahner, Beil, Deebom) 49.09. 2, Century 49.23. 3, Shanley 49.85. 4, Bismarck 50.20. 5, Legacy 50.41. 6, Minot 50.50. 7, Red River 50.90. 8, Valley City 51.00.

1,600 relay: 1, Century (Herbel, Grinsteiner, Goldade, Palmer) 3:58.40. 2, Watford City 4:02.25. 3, Davies 4:03.24. 4, Shanley 4:04.27. 5, West Fargo 4:04.97. 6, Legacy 4:06.13. 7, Red River 4:06.81. 8, Minot 4:07.20.

Pole vault: 1, Gullickson, Century, 11-00. 2, Davis, Legacy, 10-3. 3, Johnson, BHS, 10-3. 4 (tie), Ackerman, Dickinson, and Prochaska, Sheyenne, 10-0. 6, DeCoteau, Century, 10-0. 7 (tie), Betlaf, Dickinson, and Ohlhauser, Davies, 9-9.

Shot put: 1, Frank, Red River, 42-2.25. 2, Ohlhauser, BHS, 40-7.75. 3, Perez-Nelson, Legacy, 40-6.50. 4, Tormaschy, Dickinson, 40-2.25. 5, Rodakowski, Dickinson, 39-11. 6, Eberhardt, Davies, 39-5.75. 7, Nabwe, Jamestown, 39-2. 8, Fettig, Minot, 38-4.50.

Javelin: 1, Hjelseth, Davies, 142-8. 2, Perkins, BHS, 123-5. 3, Helstad, Williston, 120-5. 4, Leingang, Mandan, 119-6. 5, Fletcher, Century, 117-5. 6, Lancaster, Red River, 117-1. 7, Koenig, Davies, 116-9. 8, Mathias, Valley City, 112-8.

Long jump: 1, Donat, Davies, 18-3. 2, Emineth, Shanley, 17-9.75. 3, Weidner, Legacy, 17-3. 4, Emmil 17-0. 5, Schneider, Davies, 16-10. 6, Fosse, Red River, 16-8.25. 7, Horner, Mandan, 16-7.25. 8, Engstrom, Davies, 16-6.50.

Awards

Senior Athlete of the Year: Mackenzie Severson, G.F. Red River.

Coach of the Year: Tracey Heisler, G.F. Red River.