ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Tuesday Scoreboard

Tuesday Scoreboard High School Basketball 6 Boys Class B Region Tournaments Semifinals Region 1 Fargo Oak Grove 78, Milnor-North Sargent 56 Richland 76, Hankinson 67 Region 2 Hillsboro-Central Valley 62, Grafton 49 Thompson 55, May-Port-C-G 39 Re...

Tuesday Scoreboard

High School Basketball

6

Boys

Class B Region Tournaments

ADVERTISEMENT

Semifinals

Region 1

Fargo Oak Grove 78, Milnor-North Sargent 56

Richland 76, Hankinson 67

Region 2

Hillsboro-Central Valley 62, Grafton 49

Thompson 55, May-Port-C-G 39

Region 3

ADVERTISEMENT

Carrington 53, Linton-Hazelton-Moffit-Braddock 52

Ellendale 61, Napoleon-Gackle-Streeter 49

Region 5

Turtle Lake-Mercer 48, Solen 43

Washburn 55, Shiloh Christian 53

Region 7

Dickinson Trinity 61, Mott-Regent 52

Beulah 63, Heart River 60

ADVERTISEMENT

Note: Region 4, 6 and 8 tournaments postponed. All three tournaments scheduled for Thursday-Saturday.

Class A State Tournament

6

At Bismarck

Boys

Thursday's Quarterfinals

Main Court
Game 1: East No. 1 Fargo Davies (24-0) vs. West No. 4 Bismarck (14-10), 2 p.m.
Game 2: West No. 2 Minot (22-2) vs. East No. 3 West Fargo (19-5), 4
Game 3: West No. 1 Bismarck Century (20-4) vs. East No. 4 Fargo Shanley (15-10), 6
Game 4: East No. 2 West Fargo Sheyenne (16-8) vs. West No. 3 Dickinson (21-3), 8

Friday's schedule
Exhibition Hall

Loser out
Game 5: Game 1 Loser vs. Game 2 Loser, Noon
Game 7: Game 3 Loser vs. Game 4 Loser, 2 p.m.
Semifinals
Main Court
Game 6: Game 1 Winner vs. Game 2 Winner, 6:30
Game 8: Game 3 Winner vs. Game 4 Winner, 8:30
Saturday's schedule
Main Court
Game 9: Game 5 Winner vs. Game 7 Winner, 11:30 a.m. (fifth place)
Game 10:Game 6 Loser vs. Game 8 Loser, 3:30 (third place)
Game 11:Game 6 Winner vs. Game 8 Winner, 8 (championship)

Girls

Thursday's Quarterfinals

Game1: No. 1 East Fargo Shanley (18-5) vs. No. 4 West Bismarck High (16-8) 1 p.m.
Game 2: No. 2 West Bismarck Century (20-4) vs. No. 3 East Wahpeton (19-5), 3
Game 3: No. 1 West Mandan (18-6) vs. No. 4 East Devils Lake (11-14), 5
Game 4: No. 2 East Fargo Davies (18-5) vs. No. 3 West Bismarck Legacy (17-7), 7

Friday's schedule
Exhibition Hall

Loser out
Game 5: Game 1 Loser vs. Game 2 Loser, 4 p.m.
Game 7: Game 3 Loser vs. Game 4 Loser, 6
Semifinals
Main Court
Game 6: Game 1 Winner vs. Game 2 Winner, 1 p.m.
Game 8: Game 3 Winner vs. Game 4 Winner, 3
Saturday's schedule
Main Court
Game 9: Game 5 Winner vs. Game 7 Winner, 9:30 a.m. (fifth place)
Game 10:Game 6 Loser vs. Game 8 Loser, 1:30 p.m. (third place)
Game 11:Game 6 Winner vs. Game 8 Winner, 6 (championship)

Related Topics: BASKETBALL
What To Read Next
Area high school scores from Feb. 3.
The Blue Jays faced Century on Feb. 3.
Some extra action photos from recent athletic events in Jamestown.
The Tuesday, Jan. 31, game between Sioux Falls Lincoln and Watertown was forced to move after junior JT Rock broke the rim with a powerful two-handed dunk. Rock is committed to play at Iowa State.